Nowy numer 40/2022 Archiwum

Podczas Mszy w Kolonii wskoczyła na ołtarz...

Jest reakcja prokuratury. Aktywistka Femenu oskarżona o zakłócanie kultu religijnego.

Działaczka Femenu została oskarżona za swój toplessowy protest w czasie Mszy w Boże Narodzenie w kolońskiej katedrze. Prokuratura wniosła oskarżenie z powodu zakłócenia kultu religijnego, o czym poinformowała rzecznik Sądu Okręgowego w Kolonii, Sonja Heidel. Pozwana ma dwa tygodnie na zajęcie stanowiska w tej sprawie, zanim wszczęte zostanie postępowanie.

Aktywistka Femenu Josephine Witt wskoczyła na ołtarz w Boże Narodzenie podczas Mszy, w której uczestniczył kardynał Joachim Meisneer z okazji swoich 80 urodzin. Obnażyła górną część ciała, na której napisane było „Jestem Bogiem”.

Osoby dorosłe za zakłócenie kultu religijnego mogą być karane poprzez nałożenie grzywny lub pozbawienie wolności do trzech lat. Sonja Heidel zwraca jednak uwagę, że w czasie popełnienia przestępstwa działaczka Femenu była osobą niepełnoletnią i może być zastosowane wobec niej prawo karne dla nieletnich. Zapewnia to, między innymi, zastosowanie środka wychowawczego w postaci np. upomnienia, pracy społecznej lub zakończenia postępowania poprzez nałożenie kary pieniężnej.

Po tym wydarzeniu, nie zaobserwowano jednak żadnej istotnej krytyki wśród dziennikarzy, o czym poinformował rzecznik prokuratury w Kolonii, Ulf Willuhn.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy