Nowy numer 3/2021 Archiwum

Władze klubu PO chcą wykluczenia posła

- Władze klubu PO chcą wykluczenia z klubu parlamentarnego posła Andrzeja Smirnowa, który nie wziął udziału w środowym głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska - poinformowała PAP wiceprzewodnicząca klubu Izabela Mrzygłocka.

"Prezydium przyjęło rekomendację dla klubu, aby usunąć z niego posła Andrzeja Smirnowa. Klub zajmie się ta sprawą na najbliższym, lipcowym posiedzeniu. Myślę, że nie będzie tu żadnych wątpliwości" - powiedziała PAP Mrzygłocka.

Jak poinformowała, powodem takiej decyzji jest nieusprawiedliwiona nieobecność Smirnowa podczas środowego głosowania nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska.

Na uwagę, że wykluczenie z klubu PO Smirnowa zmniejszy już i tak niewielką większość koalicyjną, Mrzygłocka odparła: "Wątpliwe wsparcie nie jest wsparciem".

Smirnow powiedział PAP, że świadomie nie wziął udziału w głosowaniu, bo nie chciał poprzeć wniosku o wotum zaufania. "W związku z tym złożyłem rezygnację z członkostwa w klubie, ale prezydium klubu doszło do wniosku, że lepiej będzie jak mnie z klubu usuną" - dodał.

Zadeklarował, że w wielu kwestiach nie zgadza się z polityką PO. Jak zastrzegł, nie chodzi jedynie o sprawę upublicznionych nagrań rozmów polityków. "Nie może być tak, że ciągle rządzi rząd, który ma poparcie tylko dlatego, że straszy inną partią. To jest za mało, to musi się zmienić" - ocenił Smirnow.

Jak dodał, ma też poważne zastrzeżenia do formy funkcjonowania klubu Platformy. "W tej chwili jest to klub jednego człowieka - mam tu na myśli premiera, który decyduje o wszystkim, nie ma dyskusji merytorycznej" - zaznaczył.

Smirnow powiedział, że zamierza zrezygnować również z członkostwa w partii, nie planuje na razie wstępować do innego klubu parlamentarnych i będzie posłem niezależnym.

W środowym głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska nie głosowało dwoje posłów PO: Ewa Kołodziej i Andrzej Smirnow. Nieobecność Kołodziej władze klubu uznały za usprawiedliwioną.

Za udzieleniem rządowi wotum zaufania zagłosowało w środę 237 posłów. Za wotum zaufania dla rządu zagłosowało w środę 201 posłów PO, 31 z PSL, jeden poseł z Twojego Ruchu oraz 4 niezrzeszonych - w tym były poseł PO John Godson.

Koalicja PO-PSL liczy obecnie (włączając posła Smirnowa) 235 posłów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama