Nowy numer 49/2019 Archiwum

Lublin: Odwołano pokaz "Golgota Picnic"

Na decyzję duży wpływ miały protesty organizacji katolickich, pozarządowych i społecznych.

Centrum Kultury w Lublinie wydało oświadczenie, w którym odwołuje planowany na piątek pokaz kontrowersyjnego spektaklu „Golgota Picnic”. - Oświadczamy, że naszą intencją, zarówno organizacji pokazu jak i działalności Centrum Kultury w Lublinie, nigdy nie było obrażanie czyichkolwiek uczuć i przekonań religijnych – czytamy w oficjalnym oświadczeniu dyrekcji Centrum Kultury. Na decyzję duży wpływ miał apel Kurii Lubelskiej oraz protesty organizacji katolickich, pozarządowych, politycznych i społecznych.

Organizator pokazu spektaklu "Golgota Picnic" w Lublinie, tamtejsze Centrum Kultury, poinformowało, że wystawiając przedstawienie chciało "dać możliwość zapoznania się z treścią utworu będącego przedmiotem sporu i licznych kontrowersji". Dodało, że intencją organizatorów "nigdy nie było obrażanie czyichkolwiek uczuć i przekonań religijnych".

"Jako ludzie kultury i twórcy ubolewamy nad tym, że sztuka stała się narzędziem rozgrywek politycznych i przyczyniła się do pogłębienia sporu ideologicznego" - poinformowali w swoim oświadczeniu.

Apel o zaniechanie prezentacji "Golgoty Picnic" wystosowała w środę Kuria Metropolitalna w Lublinie. Rzecznik prasowy Kurii, ks. Krzysztof Podstawka prosił o "podjęcie głębokiego namysłu nad tym, czym w istocie były i są wydarzenia z Golgoty", wyrażając nadzieję, że wykonawcy przedstawienia "wycofają się z jego prezentacji uświadamiając sobie, że ich sztuka może ranić wiele osób".

Protest wobec "Golgoty Picnic" wyraziły też organizacje katolickie, pozarządowe, polityczne i społeczne w Lublinie, w tym Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Fundacja Pro - Prawo do Życia, Ruch Narodowy, Stowarzyszenie Koliber Lublin, Stowarzyszenie Pedagogów Natan, czy Młodzież Wszechpolska Lublin. Część z nich zapowiadała publiczny protest w piątek 27 czerwca, a gdyby spektakl się odbył - żądanie dymisji dyrekcji Centrum Kultury w Lublinie.

« 1 »

Zobacz także

 • Pomian
  26.06.2014 10:26
  I chwała Bogu! Ale tak z ciekawości: wśród wymienionych protestujących stowarzyszeń, czy organizacji, nie widzę KULu - to przeoczenie? W świetle ostatnich wypowiedzi przedstawicieli tej uczelni, obawiam się, że jednak nie, ale może ktoś rozwieje moje wątpliwości.
  doceń 1
 • Roman
  26.06.2014 13:29

  cytuję ...oświadczamy, że naszą intencją, zarówno organizacji pokazu jak i działalności Centrum Kultury w Lublinie, nigdy nie było obrażanie czyichkolwiek uczuć i przekonań religijnych.... Nie widzę sensu w tym zdaniu. Czyżby, ktoś kto się zdecydował na taki ruch nie znał treści, nie słyszał o protestach w całym kraju? Do kogo ta mowa trawa

  doceń 0
 • CzesanyCzeslaw
  26.06.2014 14:55
  Co za idiotyczne tłumaczenia. "Nie chcieli obrażać, chcieli kontrowersji, ale nie zamierzali wywołać konfliktów". Przestraszyliście się, że cała ta wasza satanistyczna imprezka zostałaby przewrócona do góry nogami, taka prawda. I widać tylko to na was działa - zmasowane protesty. I tak będziemy teraz reagować, koniec z uległością.
  doceń 0
 • do pomian
  26.06.2014 22:24
  Pomian,
  Nie wiem, co zrobił w tej sprawie KUL jako instytucja, ale znam osoby związane z KUL, które nie były bierne w tej sprawie i nie zastanawiały się czy ten cały "piknik" to tylko lanie deszczu na Jezusa czy plucie Mu w twarz.

  Ja osobiście słyszałam o tym spektaklu w kontekście innych miast, chyba występ w Lublinie nie był jakoś szczególnie długo i intensywnie ogłaszany?

  W każdym razie ciesze się, że ten spektakl nie zostanie wystawiony.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama