Nowy numer 3/2021 Archiwum

Lublin: Odwołano pokaz "Golgota Picnic"

Na decyzję duży wpływ miały protesty organizacji katolickich, pozarządowych i społecznych.

Centrum Kultury w Lublinie wydało oświadczenie, w którym odwołuje planowany na piątek pokaz kontrowersyjnego spektaklu „Golgota Picnic”. - Oświadczamy, że naszą intencją, zarówno organizacji pokazu jak i działalności Centrum Kultury w Lublinie, nigdy nie było obrażanie czyichkolwiek uczuć i przekonań religijnych – czytamy w oficjalnym oświadczeniu dyrekcji Centrum Kultury. Na decyzję duży wpływ miał apel Kurii Lubelskiej oraz protesty organizacji katolickich, pozarządowych, politycznych i społecznych.

Organizator pokazu spektaklu "Golgota Picnic" w Lublinie, tamtejsze Centrum Kultury, poinformowało, że wystawiając przedstawienie chciało "dać możliwość zapoznania się z treścią utworu będącego przedmiotem sporu i licznych kontrowersji". Dodało, że intencją organizatorów "nigdy nie było obrażanie czyichkolwiek uczuć i przekonań religijnych".

"Jako ludzie kultury i twórcy ubolewamy nad tym, że sztuka stała się narzędziem rozgrywek politycznych i przyczyniła się do pogłębienia sporu ideologicznego" - poinformowali w swoim oświadczeniu.

Apel o zaniechanie prezentacji "Golgoty Picnic" wystosowała w środę Kuria Metropolitalna w Lublinie. Rzecznik prasowy Kurii, ks. Krzysztof Podstawka prosił o "podjęcie głębokiego namysłu nad tym, czym w istocie były i są wydarzenia z Golgoty", wyrażając nadzieję, że wykonawcy przedstawienia "wycofają się z jego prezentacji uświadamiając sobie, że ich sztuka może ranić wiele osób".

Protest wobec "Golgoty Picnic" wyraziły też organizacje katolickie, pozarządowe, polityczne i społeczne w Lublinie, w tym Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Fundacja Pro - Prawo do Życia, Ruch Narodowy, Stowarzyszenie Koliber Lublin, Stowarzyszenie Pedagogów Natan, czy Młodzież Wszechpolska Lublin. Część z nich zapowiadała publiczny protest w piątek 27 czerwca, a gdyby spektakl się odbył - żądanie dymisji dyrekcji Centrum Kultury w Lublinie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama