Nowy numer 3/2021 Archiwum

"Wprost" przekazuje prokuraturze nagrania

Pełnomocnik tygodnika "Wprost", mec. Jacek Kondracki przekazał w sobotę prokuraturze nagrania z nielegalnych podsłuchów rozmów polityków i szefa NBP; zostały włączone do akt postępowania. Decyzja o zażaleniu na działania prokuratury ma zapaść do środy.

Po wyjściu z prokuratury mec. Kondracki powiedział dziennikarzom, że nie zna zawartości nośnika, który w piątek otrzymał z redakcji tygodnika, a który w sobotę po godzinie 10 przekazał śledczym. Dodał, że nie wie też, ile nagrań się na nim znalazło.

"Ja rozumiem, że zostały przekazane wszystkie nagrania, które znalazły się w posiadaniu redakcji (...). Żądano wydania określonych nagrań i to zostało zrealizowane, a czy jeszcze są inne nagrania - nie wiem" - powiedział.

Wyjaśnił, że teraz prokuratura musi zbadać, czy nie doszło do sfałszowania nagrań. "Domyślam się, że nośnik będzie badany przez prokuratorów co do jego zawartości, a po drugie - autentyczności, w sensie naruszenia lub nie jego substancji, przerywania, montowania i tak dalej" - powiedział.

Dopytywany, czy nagrania mogą doprowadzić do ich autora, stwierdził, że zdecydowanie nie. "Pod tym kątem zawartość tego nośnika była badana" - zapewnił. Dodał, że w efekcie sprawa złamania tajemnicy dziennikarskiej "już nie nurtuje" redaktora naczelnego "Wprost" Sylwestra Latkowskiego.

"Redaktor Latkowski poinformował mnie, że nie ma tam treści, które miałyby być chronione tajemnicą dziennikarską. Zarówno tajemnicą informatora, jak i dziennikarską" - mówił. Wyjaśnił, że oznacza to, iż prokurator będzie od razu mógł zapoznać się z nagraniami - bez zgody sądu.

Pytany, czy redakcja spodziewa się kolejnych wizyt prokuratorów i funkcjonariuszy ABW, mec. Kondracki powiedział: "Nie dostrzegam powodu, żeby mieli nas odwiedzać".

Pełnomocnik "Wprost" poinformował, że do środy zapadnie decyzja w sprawie ewentualnego zażalenia na działanie prokuratury dotyczące przeszukania siedziby redakcji tygodnika.

"Zażalenie w sensie formalnym może być złożone jedynie na postanowienie o przeszukaniu. Czy będziemy składać? Mamy na to czas do środy i podejmiemy stosowne decyzje" - powiedział dziennikarzom. Wyjaśnił, że w środę mija siedmiodniowy termin, w którym takie zażalenie może zostać złożone.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur poinformowała PAP, że "pełnomocnik redaktora naczelnego tygodnika +Wprost+ przekazał prokuratorowi nośnik z nagraniami oraz oświadczeniem, że nagrania te nie zawierają tajemnicy dziennikarskiej". Dodała, że materiał ten został dołączony do akt postępowania.

Po tym, jak w ubiegłą sobotę tygodnik "Wprost" upublicznił nagrania, w środę do redakcji weszli funkcjonariusze ABW. Na zlecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga zażądali wydania nośników z nagraniami rozmów polityków i szefa NBP. Redakcja odmówiła, w związku z czym prokuratura zarządziła przeszukanie. Po szamotaninie odstąpiono od tych działań. Latkowski zapowiedział, że redakcja przekaże prokuratorom nośnik z nagraniem, gdy tylko upewni się, że nie naraża to źródła informacji.

W piątek działania prokuratury bardzo krytycznie ocenił resort sprawiedliwości. Według MS akcję prowadzono "mało profesjonalnie i nieroztropnie", a działania były zbyt daleko idące i mogły budzić uzasadnioną obawę naruszenia tajemnicy dziennikarskiej. Prokuratura odpowiadała natomiast, że nie zarzucono jej naruszenia żadnego przepisu kodeksu postępowania karnego i że nikt nie zwrócił się do niej o jej wersję wydarzeń.

Premier Donald Tusk w czwartek zwołał specjalną konferencję prasową. Wykluczył swoją dymisję, choć nie wcześniejsze wybory parlamentarne; zaapelował też o publikację wszystkich materiałów z podsłuchów. Działań prokuratorów bronił prokurator generalny Andrzej Seremet. Podkreślił, że miały one na celu zdobycie dowodu, a nie pognębienie prasy i zamknięcie jej ust.

Praska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego podsłuchiwania osób pełniących ważne funkcje publiczne. Dwa zarzuty w tej sprawie postawiono Łukaszowi N., który pracował w restauracji, gdzie dokonano podsłuchów.

Latkowski zapowiadał w rozmowie z piątkową "Gazetą Wyborczą", że poza opublikowanym już nagraniem rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką, "Wprost" ujawni nagranie rozmowy b. ministra transportu Sławomira Nowaka z b. wiceministrem finansów Andrzejem Parafianowiczem. Wedle deklaracji Latkowskiego pozostałych nagrań rozmów, o których tygodnik pisał - Bieńkowska-Wojtunik i Kulczyk-Kwiatkowski - "Wprost" nie ma.

Zgodnie z informacjami weekendowej "Gazety Wyborczej", w czwartek do redakcji "Wprost" dotarły kolejne nagrania rozmów polityków - b. rzecznika rządu Pawła Grasia, szefa MSZ Radosława Sikorskiego, b. ministra finansów Jacka Rostowskiego i ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego. Dziennikarz tygodnika "Wprost" Michał Majewski zapowiedział na Twitterze publikację rozmowy Grasia z prezesem PKN Orlen Jackiem Krawcem.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama