Nowy numer 49/2018 Archiwum

Inicjatywa "Jeden z nas" odrzucona

Inicjatywa „Jeden z nas” została w całości odrzucona przez Komisję Europejską. Wyrzuciła ona do kosza blisko 2 miliony podpisów mieszkańców Unii Europejskiej, którzy domagali się zakazu finansowania ze środków UE aborcji oraz badań naukowych niszczących życie nienarodzonych.

Niestety, okazuje się, że Komisja Europejska jest w stanie zgodzić się z obywatelami jedynie wtedy, gdy obywatele myślą tak jak Komisja. Narzędzie (Europejska Inicjatywa Obywatelska), które zostało stworzone jako narzędzie demokratyzujące UE lub korygujące stanowisko KE, okazało się nieskuteczne. To już druga inicjatywa odrzucona przez KE (z dwóch, które spełniły warunki formalne). Tym samym widzimy, że Komisja Europejska nie jest zainteresowana, by obywatele mieli wpływ na prawo europejskie, a zmiany są możliwe tylko wtedy, jeżeli zgadzają się ze stanowiskiem lub planami samej Komisji. Komisja Europejska wskazując na "najwyższe standardy etyczne", którymi się kieruje, wskazuje nie tyle, że nie widzi możliwości wprowadzenia zaproponowanych  przez EIO "Jeden z nas" zmian, co raczej nie widzi potrzeby, by takie zmiany wprowadzać.

I to właśnie na ten "brak potrzeby" chciałbym szczególnie Państwu zwrócić uwagę. Bo "brak potrzeby" wprowadzenia jakichkolwiek zmian do prawa europejskiego jest najważniejszym argumentem za potrzebą kontynuowania dalszej walki o zwiększenie ochrony prawa do życia w prawie europejskim. Inicjatywa okazała się - wbrew decyzji KE - sukcesem. Zmobilizowała niemal 2 miliony obywateli z 28 krajów UE, którzy domagają się zmian w prawie UE. Jak wskazywali eurodeputowani podczas wysłuchania publicznego, po raz pierwszy od wielu lat w budynkach UE mogła odbyć się tak otwarta debata o prawie do życia (jedna z francuskich eurodeputowanych przeciwna inicjatywie ze zdziwieniem zauważyła, że dyskusja na ten temat została przecież zakończona już w latach 70. i nie ma co do niej wracać). Nasza obecność sprawiła, że ta dyskusja powróciła i będzie trwać. Inicjatywa ma olbrzymie znaczenie edukacyjne dla społeczeństwa i zmobilizowała organizacje ze wszystkich 28 krajów UE do bliskiej współpracy, co jest wydarzeniem bezprecedensowym.

Powstała 10 kwietnia Europejska Federacja Ruchów Obrony Życia "Jeden z nas" zobowiązuje się do dalszej pracy na poziomie europejskim i ma nadzieję, że w nowym Parlamencie Europejskim będą możliwe kolejne działania, które zwiększą ochronę prawa do życia na poziomie europejskim. Nie tylko potrzebna, ale absolutnie konieczna jest kontrola obywatelska instytucji europejskich, by te w oparciu o fakty musiały się tłumaczyć z "braku potrzeby" zmian i być może pewnego dnia pod naciskiem demokratycznej woli obywateli tę potrzebę dostrzegły. Zamierzamy wraz z eurodeputowanymi, którzy będą z nami blisko współpracować, dalej monitować politykę finansowania KE, tak, by w grudniu 2015 roku, kiedy "Horyzont 2020" będzie weryfikowany, mieli mocne argumenty za tym, że potrzeba zmian jest i musi nastąpić.

Powrót do rzeczywistości sprzed startu inicjatywy nie jest już możliwy. Być może jeszcze dzisiaj Komisja Europejska tego nie dostrzega, ale z całą pewnością jej nowy skład będzie pracował w całkowicie nowej przestrzeni: przestrzeni obecności instytucji obywatelskich obecnych i blisko współpracujących z eurodeputowanymi i stale domagających się poszanowania prawa do życia oraz żądających, by pieniądze podatnika UE nie były wydawane na zabijanie ludzi. Przed nami długa droga. Wygramy.

« 1 »

Zobacz także

 • pagom
  29.05.2014 14:20
  popieram inicjatywę... cieszę się, że tak wielu ludzi robi pozytywne rzeczy zapraszam też na www.stoppedofilii.pl tam też trzeba ich wspomóc... pozdrawiam
  doceń 3
 • Tatax3
  29.05.2014 16:10
  Szkoda że ten wątek został całkowicie pominięty w artykule na temat szczepień Tomasza Rożka Szczepienia strachu. Tak się składa że szczepionki podawane w Polsce są właśnie wyprodukowane dzięki liniom komórkowym z abortowanych dzieci. Jednak wiele osób nie ma o tym pojęcia a te które o tym mają pojęcie przez redaktora GN. Mówi autor:"(...)Argumenty przeciwników szczepień można podzielić na dwie główne grupy. Te, które są prawdziwe, choć mocno przesadzone, oraz te, które z rzeczywistością nie mają nic wspólnego. (...)" Ciekawe do której grupy zaliczają się rodzice którzy nie chcą by im dzieciom podawać coś co powstało w wyniku przeprowadzonej dla koncernu produkującego szczepionki specjalistycznej aborcji czyli zabicia dziecka. Więcej na ten temat w komentarzach pod artykułem "Szczepienia strachu" oraz na stronie www.dobreszczepionki.pl
  doceń 13
 • Sylwia
  29.05.2014 21:13
  Nie chcę żyć w Europie, która tak wybiórczo respektuje prawa człowieka. Boję się, że kiedyś będę tym człowiekiem gorszej kategorii (np. jako stary, bezradny człowiek) i moje prawa nie zostaną ani uszanowane, ani nikt nie będzie chciał słuchać mojego głosu
  doceń 2
 • agvis
  31.05.2014 10:57
  Zadowolony. Wiara jest dla wszystkich. I dla słabych, i dla silnych. Żyję w otoczeniu ludzi wierzących, kilku to właściciele dużych, mocnych firm. Nie muszę dodawać, że pracowników mają zadowolonych. Te osoby są naprawdę silne psychicznie i co najmniej raz w tygodniu uklękają z pokorą przed krzyżem. Są nie tylko silni, ale i wielcy.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy