Nowy numer 20/2019 Archiwum

Naukowcy ostrzegają: uwaga na Wikipedię

Naukowcy z USA przeanalizowali hasła z Wikipedii na temat 10 chorób i stwierdzili, że 90 proc. wpisów zawiera błędy. Do tekstów z internetowej encyklopedii należy podchodzić z ostrożnością - wynika z badania, które opisuje we wtorek BBC.

Uczeni porównali z badaniami medycznymi wpisy z Wikipedii dotyczące m.in. chorób serca, raka płuc, depresji, cukrzycy, zapalenia kości i stawów, bólów pleców czy astmy. Według naukowców większość artykułów zawiera "wiele błędów" i jest sprzeczna z najnowszymi badaniami medycznymi.

Wikipedia, która jest szóstą pod względem popularności witryną w sieci, zawiera 30 mln haseł w 285 językach. To, że praktycznie każdy internauta może edytować wpisy, budzi obawy lekarzy o jakość tekstów - piszą autorzy badania opublikowanego w najnowszym numerze "Journal of the American Osteopathic Association".

Z badania wynika też, że z Wikipedii korzysta nawet 70 proc. lekarzy i studentów medycyny.

"Pacjenci nie powinni traktować Wikipedii jako głównego źródła informacji, gdyż publikowane tam artykuły nie przechodzą takiego procesu weryfikacji, jak teksty ukazujące się w czasopismach naukowych" - powiedział autor badania dr Robert Hasty z Karoliny Północnej, którego cytuje BBC.

Wikimedia UK, brytyjska odnoga Wikipedii, oświadczyła, że osoby, które obawiają się o swoje zdrowie, przed przeszukiwaniem sieci powinny udać się do lekarza.

Według przedstawiciela Wikimedii UK Steviego Bentona istnieje wiele inicjatyw mających na celu poprawienie haseł, zwłaszcza tych, które dotyczą zdrowia i medycyny. Wikipedia zamierza wkrótce zrealizować projekt, w ramach którego edytorzy znający się na medycynie wybiorą artykuły wymagające poprawek, znajdą wiarygodne źródła i poprawią wpisy - wyjaśnił.

« 1 »

Zobacz także

 • apendula_niewdziosek
  28.05.2014 17:33
  apendula_niewdziosek
  Nie tylko hasła medyczne.
  Próbowałem poprawić artykuł o pewnym epizodzie dotyczącym działań UPA w Polsce. Moja edycja została odrzucona - powód: niewłaściwe źródła. Ja opierałem się na dobrej znajomości terenu, gdzie to miało miejsce i na rozmowach z uczestnikami tamtych zdarzeń. Nic z tego. To nie jest dla wikipedii wiarygodne źródło. Bo bardziej wiarygodna jest jakaś książka, gdzie przekręcono pewne fakty (niekoniecznie nawet celowo), choćby wychodziła z tego rzecz sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem (pociąg pokonujący 2,5 km w pół godziny mimo braku przystanków po drodze).
  Nieważne, gdzie stoją krzyże i pomnik. Wikipedia woli powielać błędy, bo tak jest w książce.
  doceń 0
 • olek
  29.05.2014 12:13
  Wikipedii zmniejsza się zasięg mimo że zwiększa się ilość internautów w Polskiej sieci.

  Jest to spowodowane tym, że oni tam wypisują głupoty.

  Ubywa im redaktorów a jest to spowodowane tym, że oprócz kilkudziesięciu ludzi na górze reszta nie wiele ma do powiedzenia...

  Jak próbujesz coś dodać nowego albo edytować to nigdy tego nie przyjmują. Zawsze odrzucają. Raz mi nawet moją edycje zaznaczyli jako wandalizm...


  Także ja tam nie siedzę i im nie edytuje, tak samo jak wielu innych ludzi... dlatego ciągle im spada ilość chętnych. Jak dbasz tak masz.
  doceń 1
 • czcigodny
  29.05.2014 13:50
  Uwaga! Można poprzez Wikipedię zarazić się wirusem łańcuszkowym:

  http://lists.wikimedia.org/pipermail/wikipl-l/2014-May/037224.html
  doceń 0
 • Piotr728
  16.08.2014 14:06
  Nie należy zapominać, że wikipedia jednym z najlepszych, i najłatwiej dostępnych źródeł wiedzy.
  Moim zdaniem ogólny poziom jest i tak niezły.

  Błędy znajdziemy wszędzie, nawet w najznakomitszych źródłach!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL