Nowy numer 08/2020 Archiwum

Beatyfikacja Pawła VI 19 października

Paweł VI zostanie beatyfikowany 19 października - postanowił papież Franciszek, wyrażając zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu cudu za wstawiennictwem papieża, który stał na czele Kościoła w latach 1963-1978.

Papież Paweł VI zostanie ogłoszony błogosławionym na zakończenie synodu biskupów na temat rodziny. To on ustanowił synod biskupów jako formę kolegialności w Kościele. On również dokończył Sobór Watykański II, zainaugurowany przez Jana XXIII.

Do beatyfikacji papieża Montiniego wybrano cud uzdrowienia nienarodzonego dziecka, niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia.

Wcześniej ujawniono, że do uzdrowienia doszło w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Lekarze opiekujący się ciężarną kobietą stwierdzili ciężkie uszkodzenia nerek jej dziecka. Kobieta postanowiła donosić ciążę i urodziła całkowicie zdrowe dziecko po tym, gdy modliła się do Pawła VI.

Na początku maja cud uznała komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jej prefekt kardynał Angelo Amato przedstawił w piątek papieżowi Franciszkowi wyniki tego procesu kanonicznego oraz głosowań w kongregacji. Papież wyraził zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu cudu i wyznaczył datę beatyfikacji.

Proces beatyfikacyjny Pawła VI otworzył Jan Paweł II w maju 1993 roku. Jego pierwsza faza diecezjalna zakończyła się w 1999 r. W 2012 roku Benedykt XVI ogłosił dekret o heroiczności cnót papieża Montiniego, zamykając w ten sposób ważną część postępowania kanonicznego.

Rok 2014 przejdzie do historii Kościoła jako wyjątkowy: po kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II odbędzie się też beatyfikacja Pawła VI.

W toku jest również proces beatyfikacyjny następcy Pawła VI, Jana Pawła I, który był papieżem tylko przez 33 dni i zmarł nagle na serce. Zatrzymano natomiast na wniosek Benedykta XVI bardzo zaawansowany już proces beatyfikacyjny papieża czasów wojny Piusa XII. Za konieczne uznano przejrzenie tajnych archiwów z lat jego pontyfikatu. Sam proces budził protesty środowisk żydowskich, według których papież Pacelli uczynił niedostatecznie dużo w obliczu Holokastu.

« 1 »

Polecamy

 • Erthman
  10.05.2014 14:35
  A kiedy bedzie beatyfikacja kardynala Stefana Wyszynskiego Prymasa Polski? Jakos w kosciolach nie modla sie o to aby zostal wyniesiony na oltarze.Szybko zapomniano te postac? Jan Pawel II wyniosl Go jako Sluge Bozego.
  doceń 7
 • katolik
  10.05.2014 15:25
  Kiedy beatyfikacja Franciszka no i Benedykta???
 • _jasiek
  10.05.2014 21:47
  Lepiej bym przyjął Aleksandra VI.
 • Zibi89
  10.05.2014 23:49
  Modlitwa Ojca Świętego Pawła VI o powołania:

  "O Jezu, Boski Pasterzu, który powołałeś Apostołów, aby ich uczynić łowcami dusz, pociągnij ku Sobie gorące i szlachetne umysły młodych i uczyń ich Swoimi naśladowcami i Swoimi sługami. Spraw, by dzielili Twoje pragnienie powszechnego odkupienia, dla którego ponawiasz na ołtarzach Swoją Ofiarę. Ty o Panie, który zawsze żyjesz, aby się wstawiać za nami, otwórz przed nimi horyzonty, aby dostrzegli cały świat, w którym wznosi się niema prośba tak wielu braci o światło prawdy i ciepło miłości, by odpowiadając na Twoje wołanie przedłużali tu na ziemi Twoją misję, budowali Twoje Ciało mistyczne - Kościół i byli solą ziemi i światłością świata. Rozszerz, o Panie, Twoje miłościwe wołanie również na wiele serc kobiecych, czystych i wielkodusznych, i wlej w nie pragnienie doskonałości ewangelicznej, oddania się służbie Kościoła oraz braciom potrzebującym pomocy i miłości. Amen."

  Panie Jezu odpowiadam tak Twojemu wezwaniu i zbawczemu Słowu.
  Światło prawdy mogą nieść tylko ci, którzy umieją słuchać!
  Naucz mnie Panie słuchać bym umiał wskazywać zuchwałym grzesznikom drogę do prawdy, nawrócenia, przebaczenia i miłosierdzia.
  Daj mi Jezu wzrok przenikający serca, który rozpozna sumienia i umysły przebiegłych i wątpiących i ukaże im sprawiedliwe sądy o nich samych.
  Daj mi Panie Twój gniew, który stłumi złość i przewrotność występnych.
  Okaż mi Panie łaskę, bo czynię to zło, którego nie chcę.
  Otwórz Panie moje oczy. Niech mój grzech będzie zawsze przede mną i niech nigdy nie zapomnę, że każdy z nas jest winny. Twojego chwalebnego cierpienia i śmierci, której dokonałeś dla naszego Zbawienia.
  Oświeć Panie me serce. Niech Twoje Słowa dające Życie Wieczne, które są ostre jak miecz obosieczny wskażą drogę odnowy. Drogę Duchowego Odrodzenia.
  Wskaż Boże drogę, którą mam podążyć.
  Kapłaństwa, małżeństwa czy samotności.
  Pomóż mi zaufać. Niech nigdy nie waham się komu służyć: Bogu czy mamonie.
  Naucz mnie pokory. Pokaż Panie niesprawiedliwym, że kurs na świętość wiedzie przez upokorzenie. Tylko pokora jest powodem do chluby. Szukający względów u Boga nie mają względu na osoby i nie poszukują u nikogo względów. Poza Tobą.
  Uzdrów Panie moją duszę i dusze tych, którzy mnie prześladują.
  Niech los dzieci nienarodzonych, potrzebujących, odrzuconych, chorych i ubogich będzie dla nich jedynym miernikiem ich człowieczeństwa.
  Spraw Panie, żebym nigdy nie stawiał swojego egoizmu ponad czyimś cierpieniem, a dobro wspólne społeczności międzynarodowej było dla mnie zawsze najwyższym nakazem.
  Niech jedynym źródłem mojej radości będzie współpraca z Twoją łaską na chwałę Niebieskiego Jeruzalem.
  Niech wszystko czego się podejmuję będzie zgodne z Twoją wolą.
  Proszę, oddal ode mnie Panie pokusę relatywizmu i kłamstwa. Niech tylko prawda będzie ciekawa.
  Spraw Panie by kraj i lud, który, jak ufam, pragniesz powierzyć w moje ręce stał się prekursorem uczciwego i dostatniego życia, postpolityki, konsensusu ponadpartyjnego i dobra wspólnego.
  Tak mi dopomóż Panie Boże w Trójcy Jedyny i Ty, Królowo Korony Polskiej i wszyscy święci!!!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama