Nowy numer 41/2019 Archiwum

Wielka Sobota - cisza i oczekiwanie

Dziś Wielka Sobota. Ten dzień jest w Kościele dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. W sobotę po zachodzie słońca zaczyna się już Wielkanoc.

Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który "budzi" ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu.

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też masowe odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.

Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: "Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen". Umieszcza się tam również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę.

Następnie Paschał ten wnosi się do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Niezwykle wymowny jest widok rozszerzającej się jasności, która w końcu wypełnia cały kościół. Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) - Exultet, która zaczyna się od słów: "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!".

Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Tej nocy powraca po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew "Alleluja". Celebrans dokonuje poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Czasami, na wzór pierwotnych wspólnot chrześcijańskich, w noc paschalną chrzci się katechumenów, udzielając im zarazem bierzmowania i pierwszej Komunii św. Wszyscy wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, Szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną, by oznajmić, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. Zgodnie z dawną tradycją w wielu miejscach w Polsce procesja rezurekcyjna nie odbywa się w Noc Zmartwychwstania, ale o świcie w niedzielny poranek.

« 1 2 »

Zobacz także

 • ksadamkaczor64
  19.04.2014 11:35
  ksadamkaczor64

  Życzenia wielkanocne 2014

  „Trzeba iskrę Bożej łaski rozniecać.
  Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia”

  (Jan Paweł II, Łagiewniki, 17.08.2002)

  DRODZY PRZYJACIELE
  Przeżywanie tegorocznych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w szczególny sposób wiąże się z przyjęciem i przekazywaniem naszym bliźnim ognia Bożego Miłosierdzia. Wzywa nas do tego Papież Bożego Miłosierdzia Jan Paweł II. Jego kanonizacja dopiero wtedy będzie miała głęboki sens, jeżeli będziemy dorastać do ideałów, na które on wskazywał.

  Dlatego z całego serca życzę, aby Wasze osobiste spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem na nowo roznieciło w sercach ogień miłosierdzia i dało apostolską moc do zapalania iskrą Bożej łaski Waszych bliskich, rodzin, środowisk.

  Jezu Zmartwychwstały, prosimy Cię spraw, aby dzięki naszemu świadectwu na ziemi było więcej braterstwa, więcej solidarności, więcej zgody i prostej ludzkiej życzliwości.

  Z serdecznym pozdrowieniem i zapewnieniem o modlitwie
  ks. Adam Kaczor

  doceń 2
 • issewen
  19.04.2014 13:32
  Bóg zapłać! :) i wzajemnie.
  doceń 0
 • carioca
  19.04.2014 21:01
  Niestety 21 letni Anderson Luiz Santos da Silva mieszkający w Niterói nie dożył Wielkiej Soboty. Wczoraj wieczorem razem z mamą i siostrą zmierzał do kościoła. W tym samym czasie wywiązała się strzelanina między policją a handlarzami narkotyków. Chłopak chciał chronić swoją mamę i 9 letnią siostrę, niestety dopadła go bala perdida, czyli przypadkowa kula. Anderson, który była bardzo zaangażowany w animację muzyczną w swojej parafii MB z Nazaretu, zginął na miejscu. Dziś po jego pogrzebie w mieście wybuchły zamieszki.
  http://glo.bo/Qn97KB
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL