Nowy numer 47/2022 Archiwum

Groźny raport Estreli odrzucony w PE!

Raport Estreli - najbardziej kuriozalny i sfanatyzowany tekst tej kadencji PE - został przez niego odrzucony.

Z raportem związany był  projekt rezolucji, domagającej się od krajów członkowskich UE powszechnego dostępu do aborcji i wprowadzenia obowiązkowej permisywnej edukacji seksualnej. Choć Unia Europejska nie ma kompetencji, aby narzucać wchodzącym w jej skład krajom tego typu rozwiązania, to jednak uchwalona przez Parlament Europejski rezolucja mogłoby stanowić element nacisku na te kraje.

- Przyjęto alternatywny projekt złożony przez konserwatystów (EKR) i chadeków (EPP). Sprawozdanie Estrella było oparte o całkowicie bezpodstawne założenie, że tzw. prawa reprodukcyjne są prawami człowieka. Na tym kłamliwym fundamencie zbudowano monstrualny tekst, który notorycznie ingerował w kompetencje wyłączne państw członkowskich UE - komentuje europoseł Konrad Szymański (PiS).

- W sprawozdaniu wielokrotnie przywoływane były prawa człowieka w kontekście aborcji, obowiązkowej edukacji seksualnej, czy antykoncepcji. Mimo odesłania tego sprawozdania do komisji praw kobiet, nie otworzono możliwości składania poprawek i podsunięto posłom ten sam wadliwy projekt. Sprawozdanie było jednym wielkim nadużyciem prawa międzynarodowego, traktatów UE i procedur parlamentarnych - ocenia Szymański.

- Problem polega na tym, że do autorów tych kuriozalnych zapisów nie dociera, że międzynarodowe traktaty praw człowieka nie wymieniają aborcji czy edukacji seksualnej. To skrajny przykład upolitycznienia praw człowieka. Skandalicznie brzmią te fragmenty odrzuconego sprawozdania, które apelują o legalizację aborcji na życzenie w całej UE, czy też wprowadzenia obowiązkowej edukacji seksualnej w szkołach podstawowych. To są oczywiste prerogatywy państw członkowskich i Unii nic do tego - podkreśla europoseł.

Całość rezolucji poddana pod głosowanie: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=REPORT&reference=A7-2013-0426&language=PL&mode=XML

Lewicowa większość parlamentarna próbowała wprowadzić do sprawozdania o tzw. prawach reprodukcyjnych zapisy dotyczące m.in:

  • prawa do aborcji jako prawie człowieka (A, 1),
  • edukacji seksualnej jako prawa człowieka (G),
  • refundacji antykoncepcji (I),
  • zaangażowania UE w upowszechnienie m.in. aborcji (7, 33),
  • krytyki klauzuli sumienia w blokowaniu dostępu do aborcji (34),
  • obowiązkowej edukacji seksualnej dla uczniów szkół podstawowych (42, 45),
  • dostępu do aborcji dla nastolatków bez zgody rodziców (44)
« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama