GN 32/2018 Archiwum

Kody źródłowe dronów dla Polski w rękach Rosjan

Kody źródłowe do bezzałogowych samolotów oferowanych Polsce przez jedną z izraelskich firm prawdopodobnie są w rękach Rosjan - powiedział były wiceszef MON gen. Waldemar Skrzypczak.

Potwierdzają to m.in. doniesienia WikiLeaks oraz były szef polskiego wywiadu gen. Zbigniew Nowek.

Gen. Skrzypczak wymienił nazwę samolotu Heron, produkowanego przez firmę IAI, którą konkuruje z inny izraelski koncern Elbit. O zbyt bliskie związki z Elbitem oskarżany był gen. Skrzypczak.

DGP cytuje byłego oficera Służby Wywiadu Wojskowego, który stwierdził, że doszło do wymiany informacji między Izraelem a Rosją w sprawie kodów źródłowych do dronów. Rosjanie z kolei udostępnili je Hezbollahowi, który dzięki temu zniszczył co najmniej dwie maszyny Izraela.

Potwierdza to cytowany przez WikiLeaks informator Stratforu (wielkiej prywatnej wywiadowi).  Do wymiany doszło przed inwazją Rosji na Gruzję w 2008 r. (Gruzini mieli wówczas na wyposażeniu izraelskie drony). Rosjanie w zamian za kody do dronów mieli przekazać Izraelczykom informacje o rakietach Tor-M1, które sami wcześniej sprzedali Iranowi.

- Kupowanie dronów, których kody źródłowe mają Rosjanie, jest bez sensu – komentuje gen. Nowek. 

« 1 »

Zobacz także

 • Krzysiek
  02.12.2013 18:39
  >>Kody źródłowe dronów dla Polski w rękach Rosjan<<
  Tak jak serwery wyborcze zliczające wyniki wyborów w Polsce są w Rosji.
  Cóż dziwnego w tym - od sześciu lat tak to funkcjonuje.
  doceń 1
 • west
  03.12.2013 09:38
  Czy ktoś pomyślał o tym, ze w takim przypadku producent - sprzedawca takiego sprzętu powinien zapłacić bolesna dla siebie karę.
  Jedni potrafią się upomina i egzekwować wszystko czego chcą. My jakoś nie...
  Przypominają mi się słowa:
  1. Mądry Polak po szkodzie.
  2. Jak ktoś ma miękkie serce musi mieć.....
  doceń 0
 • adamp_314
  03.12.2013 10:23
  Jeśli to jest prawda, a nie brzytwa tonącego gen. Skrzypczaka, to będzie bardzo ciekawie. Popatrzmy - bunkry w Iraku dla Husajna budowali Japończycy, nie zdradzili planów mimo usilnych żądań ze strony amerykańskiej. Tego się w branży po prostu nie robi. Teraz czytam jakoby Izrael sprzedał drony Gruzinom a potem sprzedał kody do nich ich głównemu wrogowi - Rosji. Kto teraz kupi broń w Izraelu? Dalej Rosjanie przekazali kody Hezbollahowi - głównemu wrogowi Izraela. Kto teraz sprzeda wrażliwą technologię Rosji? Jeśli to prawda to w branży będzie bardzo gorąco. Jest tylko jeden problem - ta historia i tak nie ratuje skóry Skrzypczaka. Powinien tymi rewelacjami podzielić się z komisją przetargową prosząc o dyskwalifikację jednego producenta. Zamiast tego wolał poza przetargiem wskazać na zwycięzcę a o rewelacjach opowiedzieć dziennikarzom.
  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  04.12.2013 00:12

  adamp_314: "Powinien tymi rewelacjami podzielić się z komisją przetargową"

  A to: "Przychodzi baba do lekarza, a lekarz też ... baba", znasz? Jeśli znasz, to już wiesz z kim Skrzypczak mógł się podzielić rewelacjami.

  Ja oczywiście nie wiem gdzie jest prawdzwa prawda, jak to mawiał śp. Zalewski "pogoda jest dynamiczna". Bo chyba tylko ślepy by nie dojrzał, że mafie i razwiedki prowadzą względem siebie przeróżne "gry operacyjne" aż pierze leci.

   

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama