Nowy numer 33/2018 Archiwum

O. Błaszkiewicz nie jest już jezuitą, pozostaje kapłanem

O. Fabian Błaszkiewicz przestał być jezuitą, jednak nadal pozostaje kapłanem. Będzie mógł sprawować funkcje kapłańskie, jeśli np. zostanie przyjęty do jakiejś diecezji.

O. Błaszkiewicz znany był jako rekolekcjonista, mówca motywacyjny i artysta występujący jako DJ Fabbs. Zakon jezuitów postanowił usunąć go z powodu przedłużającego się nieuprawnionego pobytu poza domem zakonnym oraz z braku jakichkolwiek reakcji na upomnienia i wezwania do powrotu.

O. Błaszkiewicz nie chciał mówić o powodach swojego zachowania. Stwierdził, że są one konsekwencją „pewnej historii wewnątrz zakonu”.  - Ja nie chciałem odchodzić z zakonu, niemniej przyjmuję tę decyzję - oświadczył, deklarując, że cała sprawa nie wpływa na jego związek z Kościołem. - Wręcz przeciwnie, jeszcze nigdy sprawy Kościoła i wiary chrześcijańskiej nie były mi tak bliskie - dodał były już jezuita.

« 1 »

Zobacz także

 • tomek
  03.12.2013 09:49
  Kto to jest ten koleś na zdjęciu? Nie widać, żeby był kapłanem, zakonnikiem. Bo takich sutann jeszcze nie widziałem. Chyba, że to jakiś nowy ornat..
  doceń 3
 • alinka
  03.12.2013 12:59
  Przykro słuchać tych bzdur jakie tu wypisujecie. Jak nie znacie człowieka, to się nie wypowiadajcie. Ten gość to gigant, z sutanną czy bez.
  Fabian, czekamy na Ciebie, wracaj szybko i znowu działaj, bo pusto bez Ciebie w Kościele!
 • majk
  03.12.2013 13:19
  do meg:
  nie zarzucaj mi czegoś, z czym Ty sam masz problem. mój komentarz jest odpowiedzią na inny komentarz, w którym ktoś napisał, że w gdańsku odszedł z zakonu "jakiś franciszkanin". dlatego sprostowałem, że to był dominikanin, bo o. Krzysztofowicz był właśnie OP.
  doceń 1
 • Jan
  03.12.2013 20:49
  Niestety mamy kolejny przypadek nieposłuszeństwa, po byłym proboszczu z Jasienicy.

  Nie zamierzam obrażać x. Błaszkiewicza porównaniem z byłym proboszczem, bo nie biega po redakcjach opowiadając niestworzone rzeczy. To jest duży plus sytuacji.

  Niestety jednak doszło do naruszenia ślubów zakonnych. Jakie by przyczyny nie były, miał obowiązek ich dochować.

  Są różne podejścia do posłuszeństwa przełożonym, w tym zakonnym. Bardzo radykalne, wręcz ekstremalne, mówi, że trzeba być posłusznym we wszystkim, co nie jest grzechem. Drugie, bardziej racjonalne, którego przedstawicielem był bł. biskup Feliński, mówi, że posłuszeństwo powinno być we wszystkim, co nie sprzeciwia się prawu kanonicznemu, które zawiera w sobie przykazania.

  Życie zakonne może być ciężkim krzyżem, jak i życie rodzinne. W tym przypadku jednak, polecenie powrotu do życia we wspólnocie było tylko przynagleniem i przypomnieniem o obowiązkach zakonnych.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama