Nowy numer 25/2018 Archiwum

Polscy kierowcy zrzucą się na kolej

Opłata paliwowa co roku będzie rosnąć o 25 zł za tysiąc litrów. Dzięki temu użytkownicy dróg sprezentują kolejarzom dodatkowo 400-500 mln zł rocznie - informuje"Puls Biznesu"

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opublikowało projekt nowelizacji ustawy dotyczący funduszu drogowego i kolejowego. Ten pierwszy to rachunek w Banku Gospodarstwa Krajowego, zasilany m.in. opłatą paliwową płaconą przez kierowców przy każdym tankowaniu. Resort planuje ją podnieść.

Zgodnie z propozycją resortu, opłata paliwowa od 2015 r. do 2019 r. będzie co roku wzrastać o 25 zł za tysiąc litrów lub tonę paliwa. Dzięki podwyżce drogowy fundusz dodatkowo będzie zasilać fundusz kolejowy.

"To fatalny pomysł. Obciążenia podatkowe to jedna z przyczyn rozprzestrzeniania się szarej strefy. Efektem tych podwyżek będzie dalszy wzrost nielegalnej sprzedaży paliw" - alarmuje Leszek Wieciech, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

"To efekt decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zakwestionował stosowaną dotychczas w Polsce politykę stawek opłat za dostęp do torów, którą płacą przewoźnicy kolejowi" - podkreśla Arkadiusz Krężel, szef rady nadzorczej PKP Polskich Linii Kolejowych.

« 1 »

Zobacz także

 • Anonim
  02.12.2013 09:50
  Bardzo dobry pomysł. Powinnismy wspierać transport publiczny :). Sama jeżdżę autem ale chętnie przerzuciłabym się na koleje. Mam nadzieję, że dofinansowanie kolei przełoży się na zwiększenie czętotliwości kursowania pociągów i inne niezbędne inwestycje.
 • austriackie gadanie
  02.12.2013 09:52
  równie dobrze mozna bylo wprowadzić oplate paliwowa zamiast via-toll ktore kosztowalo 4.2 mln zl, wypłacone austriackiej firmie.
  doceń 0
 • _jasiek
  02.12.2013 12:54
  Opłatę owszem można wprowadzić ale jedynie za zasiadanie w tym toksycznym rządzie. Przepadek mienia od dyrektora departamentu wzwyż łącznie z pociotkami, konkubinami(konkubentami) jak najbardziej stosowny, choć i tak nie zwróci tego co ono w błoto wdeptało.
  doceń 3
 • Krzysiek
  02.12.2013 18:48
  Nic nowego: jesteś deficytowy-jesteś dobry.

  Polscy zjednoczeni państwowi urzędnicy (nie mylić z pzpr) mamy przynajmniej pieniądze na urzędowanie - zabierają bogatym kierowcom i dają biednym klientom pkp.

  Inaczej co, może by się okazało, że są nie potrzebni
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama