Nowy numer 23/2021 Archiwum

Nie będzie finansowania skrajnej prawicy

Grecki parlament podjął w nocy z wtorku na środę decyzję, która otwiera drogę do wstrzymania finansowania z budżetu państwa skrajnie prawicowej partii Złota Jutrzenka.

Parlament w Atenach znowelizował ustawę o finansowaniu partii politycznych, co umożliwi wstrzymanie dotacji państwowych dla tych ugrupowań, które zostaną oskarżone o działalność przestępczą lub terrorystyczną.

Parlament będzie mógł pozbawić partię prawa do dotacji z budżetu państwa absolutną większością głosów, jeśli więcej niż jedna piąta jej centralnego kierownictwa lub deputowanych do parlamentu krajowego lub też Parlamentu Europejskiego zostanie postawiona w stan oskarżenia.

Za nowelizacją głosowało 235 z 269 obecnych w parlamencie deputowanych. Od głosu wstrzymało się 34 deputowanych z Komunistycznej Partii Grecji (KKE) i prawicowego ugrupowania Niezależni Grecy (ANEL). Przed głosowaniem, na znak protestu, salę opuścili deputowani Złotej Jutrzenki. Partia ta uznała nowelizację za sprzeczną z konstytucją i kolejny etap politycznych prześladowań ze strony rządu.

Obecnie dziewięciu z 18 parlamentarzystów Złotej Jutrzenki oskarżonych jest o udział w organizacji przestępczej. Trzech deputowanych tej partii, w tym jej przewodniczący, przebywa w areszcie.

Przywódca Złotej Jutrzenki Nikolaos Michaloliakos, pięciu deputowanych i dziesiątki członków tej partii aresztowano 28 września pod zarzutem przynależności do przestępczego ugrupowania. Była to reakcja na serię ataków na imigrantów oraz na zamordowanie walczącego z rasizmem rapera Pawlosa Fyssasa.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama