Nowy numer 24/2021 Archiwum

Obama: Paraliż rządu podważył wiarygodność USA

Prezydent USA Barack Obama oświadczył w czwartek, że trwający 16 dni częściowy paraliż prac rządu "wyrządził niepotrzebne szkody" amerykańskiej gospodarce i uderzył w wiarygodność Stanów Zjednoczonych na świecie.

Przemawiając w Białym Domu, Obama zaznaczył, że nikt nie wyszedł zwycięsko z kryzysu budżetowego w USA.

Ostrzegł, że porozumienie zawarte w ostatniej chwili jedynie wyciszyło głęboki polityczny i fiskalny kryzys, ale go nie zażegnało.

"Amerykanie mają całkowicie dość Waszyngtonu" - powiedział prezydent. "Prawdopodobnie nic nie zaszkodziło amerykańskiej wiarygodności na świecie bardziej niż spektakl, którego świadkami byliśmy w minionych tygodniach" - dodał.

Upomniał swych republikańskich oponentów, obwinianych o doprowadzenie do 16-dniowego częściowego paraliżu instytucji federalnych i groźby niewypłacalności, że "brak zgody nie może oznaczać dysfunkcji".

Porozumienie osiągnięto w Kongresie w środę, zaledwie jeden dzień przed 17 października, kiedy według ministerstwa finansów kraj miał osiągnąć dotychczas obowiązujący ustawowy limit zadłużenia (16,7 bln dolarów). W nocy ze środy na czwartek czasu lokalnego ustawę zapobiegającą niewypłacalności państwa podpisał prezydent.

W czwartek do pracy zaczęły wracać setki tysięcy pracowników federalnych. Agencja ratingowa Standard&Poor's szacowała, że paraliż (shutdown) kosztował gospodarkę USA ok. 24 miliardów dolarów.

Zakończenie kryzysu przyjęto na świecie z ulgą, ale agenda na najbliższy czas przedstawiona przez prezydenta Baracka Obamę zapowiada kolejne spory między Republikanami a Demokratami - komentuje agencja Reutera. Obama wezwał Izbę Reprezentantów do zajęcia się ustawą imigracyjną i rolną (tzw. farm bill), które przeszły już przez kontrolowany przez Demokratów Senat.

W ocenie większości obserwatorów ostatecznie przyjęte porozumienie jest zwycięstwem Obamy i Demokratów. Ani przez moment nie ulegli bowiem szantażowi Republikanów i nie zgodzili się na ustępstwa w sprawie reformy systemu ochrony zdrowia tzw. Obamacare, która została przyjęta przez Kongres już trzy lata temu.

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze