Nowy numer 08/2020 Archiwum

Prezydium episkopatu o uboju rytualnym

Prezydium KEP podziela troskę żydowskich gmin wyznaniowych oraz wyznawców islamu o zachowanie i realizację podstawowych praw wolności wyznania i kultu. Do nich należy również prawo do zachowania swoich obyczajów, w tym rytualnego uboju zwierząt - czytamy przesłanym KAI w Oświadczeniu Prezydium KEP.

Publikujemy treść Oświadczenia:

Dnia 12 lipca 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej rytualny ubój zwierząt. Decyzja ta znalazła oddźwięk zarówno w relacjach dialogu Kościoła katolickiego z judaizmem i islamem, jak i w szeroko rozumianym społeczeństwie polskim, a także poza granicami naszej Ojczyzny. Sprawa wkracza bowiem na ważny teren prawa człowieka do wolności religijnej oraz do stosowania jej zasad także w sferze obyczajów, będących wyrazem kultu religijnego.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zwraca uwagę na to, że w całej wielowiekowej historii prawodawstwa polskiego nigdy nie było kwestionowane prawo do wolności religijnej, w tym prawo do zachowania własnych tradycji i zwyczajów.

W kontekście polemik dotyczących odrzucenia przez Sejm RP ww. projektu ustawy, Prezydium KEP wskazuje na brak konsekwencji ustawodawcy w zachowaniu dwóch ustaw – o ochronie zwierząt oraz o stosunku państwa polskiego do gmin wyznaniowych żydowskich. Na podobny problem zwrócił uwagę Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, który złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, podkreślając konflikt dwóch ustaw.

Prezydium KEP podziela troskę żydowskich gmin wyznaniowych oraz wyznawców islamu o zachowanie i realizację podstawowych praw wolności wyznania i kultu. Do nich należy również prawo do zachowania swoich obyczajów, w tym rytualnego uboju zwierząt.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 25.09.2013 r.

« 1 »

Polecamy

 • baby
  25.09.2013 16:35
  Jeszcze więcej katolików odejdzie od Kościoła.
  doceń 0
 • Marek A.
  25.09.2013 16:58
  Prezydium Episkopatu bardzo się myli pisząc, że „w całej wielowiekowej historii prawodawstwa polskiego nigdy nie było kwestionowane…” Przed wojną państwo polskie – podobnie jak inne kraje- zakazało uboju rytualnego i zresztą Kościół to wówczas popierał. Poza tym to oświadczenie jest bardzo niemądre – oto w imię jakiejś dziwnej „solidarności religijnej” polscy chrześcijanie mają popierać barbarzyńskie, antychrześcijańskie praktyki… Episkopat nawet nie precyzuje, że mu chodzi o polskich innowierców, co może być odczytane jako działalność na rzecz ponownego zezwolenia na eksport rytualnego mięsa do Izraela i krajów muzułmańskich - czy Episkopat ma wspierać lobby niektórych rzeźników?
  doceń 0
 • gość
  25.09.2013 17:21
  Episkopat pedofilstwem w kościele niech się zajmie!
  doceń 1
 • Jerzyk
  25.09.2013 19:21
  Od początku świata jest tak, że jeden organizm zjada innego i dzięki temu żyje.

  - Zabija i zjada bez wcześniejszego znieczulenia.

  Tym którym to nie pasuje, powinni jeść kamienie, suchy piasek i pić deszczówkę.

  Pod żadnym pozorem nie powinni jeść ziemi, mokrego piasku, czy pić wody z natury, ponieważ tam znajduje się wiele organizmów żywych, które może spożyć bez wcześniejszego znieczulenia, a to jest, jak toś pisze, jest okrutne.

  A może ktoś ze "szlachetnych" przeciwników uboju naturalnego odpowie,
  - Jak oduczyć w naturze drapieżniki zabijać, czy nawet na żywo zjadać innych?
  To co robi człowiek, to zaledwie mały promil.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama