Nowy numer 49/2020 Archiwum

Krowy, politycy, naukowcy i prof. Krzemiński

Mówi się, że tylko krowa nie zmienia poglądów, tym bardziej trzeba więc cenić tych polityków, którzy potrafią pozostawać wierni raz przyjętym zasadom.

Innego zdania jest jednak profesor Ireneusz Krzemiński, który w telewizji Polsat News ostro skrytykował Jarosława Gowina właśnie za to, że głosi on wciąż te same ideały i wartości.

- Polityk, który powtarza to, co mówił kilka lat temu, jest politykiem niemądrym. (...) Powtarzanie tego jest bezsensowne - powiedział popularny polski socjolog.

Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Skoro poważny naukowiec uważa stałość poglądów za przejaw - mówiąc bez ogródek - politycznej głupoty, czas najwyższy z uznaniem, a nie, jak do tej pory, z dezaprobatą spojrzeć na tych uczestników naszego życia publicznego, którzy słyną z częstego wyrzekania się dawnych idei na rzecz nowych, co zazwyczaj wiąże się ze zmianą przynależności partyjnej.

Ciekawe, czy prof. Krzemiński radzi stosować tę samą zasadę wobec swoich kolegów z uniwersyteckich katedr? No bo jeśli taki gigant myśli jak Immanuel Kant w bardzo późnym wieku przekreślił cały swój wcześniejszy dorobek filozoficzny i zaczął wszystko od początku, to może właśnie jego śladem winni podążać inni naukowcy, zmieniając swoje poglądy np. co 10 lat? Ale byłoby fajnie i wesoło, a już na pewno nie nudno.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama