Nowy numer 48/2020 Archiwum

„Krzyż Wschodni” dla ratujących Polaków?

J. Kaczyński chce odznaczania osób pomagającym prześladowanym Polakom na Wschodzie.

„Krzyż Wschodni” ma być odznaczeniem dla osób pomagających Polakom na Wschodzie prześladowanym ze względu na ich narodowość w latach 1937–1959.

Wnoszony projekt ustawy „O ustanowieniu Krzyża Wschodniego” łączy perspektywę polityczno - historyczną z imperatywem moralnym. „Ci, którym ma on być przyznawany, obronili postawę chrześcijańską w pogańskich czasach. Wybrali miłość bliźniego, pomoc bezbronnemu, solidarność z prześladowanymi… Takie osoby i dokonane przez nie wybory powinny być drogowskazem pojednania i fundamentem historycznego porozumienia z naszymi sąsiadami, bez którego niemożliwa jest realizacja skutecznej polskiej polityki wschodniej” – pisze Jarosław Kaczyński na łamach tygodnia „Sieci”.

Jarosław Kaczyński przypomina, że zbrodnie dokonane przez totalitarne systemy ZSRR oraz Trzeciej Rzeszy nie były jedyną katastrofą XX wieku. W tym czasie dochodziło także do zbrodni niemal „rodzinnych”, które były wyjątkowo bolesne. Jedną z nich było ludobójstwo Polaków na Wołyniu, którego 70. rocznicę obchodzimy w tym roku.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama