Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Państwo małych cesarzy zadba o starszych?

Chiński sąd w mieście Wuxi zgodnie z obowiązującą od wczoraj ustawą o prawach ludzi w podeszłym wieku wydał pierwszy wyrok.

77-letnia kobieta wniosła sprawę przeciwko córce, która odmówiła opiekowania się nią - podaje Xinhua. Sąd orzekł, że córka i jej mąż są zobowiązani zapewnić matce kobiety pomoc finansową. Córka ma odwiedzać matkę dwa razy w miesiącu.

Celem „Ustawy o Prawach w Podeszłym Wieku” ma być pomoc w rozwiązaniu narastającego w Chinach problemu samotnych starszych ludzi. Przepisy mają zobowiązać dorosłe dzieci do odwiedzania swoich starzejących się rodziców i wykazywania troski o nich. Ustawa wywołała poważne debaty, jak i kpiny. Wątpliwości budzi m.in. sposób egzekwowania tego prawa, częstotliwość wizyt nie jest bowiem w przepisach ustalona.

Przyczyną starzenia się Chin jest propagowana tam polityka jednego dziecka. W ostatnich latach wzrosła też liczba przypadków złego traktowania lub zaniedbywania ludzi starszych. –Tymczasem, według tradycji chińskiej kultury, kluczową jej cechą jest dbałość i szacunek dla starszych i przodków, w tym troska o rodziców i poczucie obowiązku wobec nich – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

« 1 »

Zobacz także

 • Zbigniew
  02.07.2013 13:00
  w Polsce takie prawo obowiązuje już od dawien dawna. od ciekawostka
  doceń 0
 • SyQTWScEhIbkbEDlZa
  09.07.2013 05:47
  Articles like this make life so much smilper.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama