Nowy numer 48/2020 Archiwum

Światowe Dni Młodzieży w Polsce?

Nasze zaproszenie leży bardzo wysoko na półce u papieża Franciszka – mówi ks. Grzegorz Suchodolski, odpowiadając na pytanie o szanse Polski jako organizatora kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Koordynator Krajowego Biura ŚDM podkreśla jednak, że na oficjalne ogłoszenie decyzji Ojca Świętego musimy poczekać do niedzieli 28 lipca.

– Nie ukrywam, że Polska jest bardzo mocnym kandydatem. Oficjalne zaproszenia metropolity krakowskiego, Konferencji Episkopatu Polski i władz państwowych sprawiają, że to nasze zaproszenie leży bardzo wysoko na półce u papieża Franciszka. Natomiast na oficjalne ogłoszenie musimy poczekać do 28 lipca, do godz. 17.00 czasu polskiego – mówił w Krakowie ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Ks. Suchodolski podkreślił, że tegoroczne ŚDM będą wyjątkowe, bo po raz drugi, po 26-letniej przerwie, odbędą się w Ameryce Południowej. Na tym kontynencie obserwowany jest dynamizm wiary, powstaje wiele nowych wspólnot, a sami Brazylijczycy mówią, że jest to owoc pielgrzymek Jana Pawła II. – My z Europy jedziemy tam, by doświadczyć żywego Kościoła, który żyje tam w ludzkich sercach. U nas struktury są już czasem skostniałe, a tam panuje żywy duch. Mam nadzieję, że taki obraz Kościoła stamtąd przywieziemy i będziemy chcieli wcielać go u nas, na naszej polskiej, europejskiej ziemi – mówił dyrektor krajowego biura ŚDM.

Kapłan zauważył, że wprawdzie z przyczyn ekonomicznych niespełna 2 tys. Polaków pojedzie na ŚDM do Brazylii, ale w Polsce organizowanych jest kilka spotkań równoległych do Rio de Janeiro. Polska Copacabana będzie m.in. w krakowskich Łagiewnikach, Płocku, Świebodzinie, na Śląsku, w Niepokalanowie i Częstochowie. – To są takie perełki, które pokazują, że w różnych rejonach Polski będzie się gromadzić młodzież, aby wyznawać wiarę w Jezusa Chrystusa. W Roku Wiary dla nas wszystkich ma to wymiar umocnienia i świadectwa na zewnątrz. Nie zamykamy się do małej grupy osób, ale prawdę o Chrystusie chcemy głosić wszystkim młodym ludziom – przekonywał ks. Suchodolski.

Ks. Grzegorz Suchodolski jest dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. W lutym 1995 r. został poproszony przez bp. Henryka Tomasika o przygotowanie spotkania młodych Europy z Janem Pawłem II w Loreto. W ramach prac krajowego biura ŚDM kierował polskimi przygotowaniami do spotkań młodzieży świata z Janem Pawłem II w Paryżu (1997), Rzymie (2000) i Toronto (2002) oraz Benedyktem XVI w Kolonii (2005), Sydney (2008) i Madrycie (2011). Aktualnie koordynuje przygotowaniami do ŚDM w Rio de Janeiro – pierwszym tego typu spotkaniem papieża Franciszka z młodzieżą świata.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama