Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ks. Bartnik "rozbija jedność wiernych"

Rzecznik abp. Budzika broni KAI przed pomówieniami „Naszego Dziennika”.

W związku z opublikowanym przez „Nasz Dziennik” artykułem ks. prof. Czesława Bartnika, w którym działalność Katolickiej Agencji Informacyjnej została uznana za rozbijającą Kościół, rzecznik abp. Stanisława Budzika, przewodniczącego Rady Programowej KAI, stwierdza, że publikowanie oszczerczych pomówień wobec tak zasłużonej instytucji, powołanej i nadzorowanej przez Konferencję Episkopatu Polski, jest próbą rozbijania jedności Kościoła i sianiem zamętu w umysłach wiernych.

A oto pełen tekst oświadczenia ks. Krzysztofa Podstawki:

OŚWIADCZENIE

W sobotnio-niedzielnym wydaniu "Naszego Dziennika" (nr 138, 15-16 czerwca 2013 r.) opublikowany został artykuł ks. prof. Czesława Bartnika: „Wzrost antyklerykalizmu”, w którym działalność Katolickiej Agencji Informacyjnej została uznana za rozbijającą Kościół i zrównana z działaniami sił antykościelnych i antypolskich.

W imieniu Ks. Abpa Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego, który jest z ramienia Episkopatu Przewodniczącym Rady Programowej KAI, wyrażam stanowczy protest z powodu mijających się z prawdą i krzywdzących opinii, wyrażonych pod adresem Agencji.

Katolicka Agencja Informacyjna, jako druga co do wielkości agencja religijna w Europie i pierwsza w regionie środkowo-wschodnim, została powołana do istnienia decyzją Konferencji Episkopatu Polski w 1993 roku. Od tamtej pory codziennie i niestrudzenie zbiera i przekazuje informacje ilustrujące życie i działalność Kościoła Katolickiego w Polsce i na świecie. Stanowi w ten sposób podstawowe źródło informacji dla dziennikarzy innych ośrodków medialnych oraz duszpasterzy i wszystkich osób zainteresowanych wiadomościami z życia Kościoła.

Zespół redaktorów KAI tworzą profesjonalni dziennikarze wsparci ponad 50 korespondentami z kraju i zagranicy, którzy codziennie dostarczają najświeższe informacje ukazujące Kościół jako żywą wspólnotę wyznawców Chrystusa, zaangażowanych w realizację ewangelicznego przesłania miłości, prawdy i pokoju. Stanowi w ten sposób ważne narzędzie nie tylko informacji, ale i ewangelizacji z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik przekazu myśli.

Doniesienia agencyjne KAI starają się opisać całość zjawisk związanych z Kościołem. Dotyczy to także przedstawiania wydarzeń i opinii, które w jakikolwiek sposób odnoszą się do nauczania Kościoła i jego działań na różnorodnych płaszczyznach życia społecznego. Depesze KAI przynoszą także obraz Kościoła w mediach świeckich, nawet jeśli nie wyrażają one stanowiska redakcji. Dziennikarze KAI nie unikają również poruszania trudnych kwestii z życia Kościoła, starając się ukazać je w pełnym świetle w poszanowaniu dziennikarskiej rzetelności, uczciwości i wierności prawdzie.

W tym kontekście publikowanie wspomnianych powyżej oszczerczych pomówień wobec tak zasłużonej instytucji powołanej i nadzorowanej przez Konferencję Episkopatu Polski jest próbą rozbijania jedności Kościoła i sianiem zamętu w umysłach wiernych. Wpisuje się niestety – ufam, że wbrew woli autora i redakcji – w program walki z Kościołem, przed którą chce rzekomo przestrzegać.

Ks. Krzysztof Podstawka, Rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej.

« 1 »

Zobacz także

 • Ślązak
  21.06.2013 09:24


  Czy KAI zamieszcza teksty o nadzorze Wielkiego Kanclerza nad "humanizmem w Instytucie Filologii Polskiej KUL - no i jak to z "obrońcami" chamskich inwektyw o nowym Papieżu. Jakoś "arcyekscelencja" nie interweniuje...
  doceń 3
 • aza
  16.04.2015 09:12
  Ksiádz profesor Bartnik to wielki intelektualista, wielki Polak, wielki uczony i wielki duchowny! niech sié KAI tak nie ciska i przestanie mówic z klucza gazety wyborczej bo to nie jest ani prawdá, ani nie lezy w interesie Polski, ani nie lezy w interesie Kosciola w Polsce i na Swiecie!!!
  doceń 7
 • JAWA25
  02.11.2017 16:51
  dobrze ze ktoś w końcu zauważył co głosi Bartnik
  doceń 19
 • JAWA25
  03.11.2017 19:16
  Czesław Bartnik w latach 80tych należał do PRONu http://www.ojciec-dyrektor.de/ludzie.htm później ogłosił, że tacy tyrani jak Stalin, Mao czy Pol Pot byli "demokratycznie wybrani" („Nasz Dziennik” nr 227/4766 z 28-29 września 2013 s.11) jak, kiedy, gdzie?
  Poza tym propaguje tzw. "intronizację Chrystusa na króla Polski" (?!)
  doceń 19

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL