Nowy numer 47/2020 Archiwum

Rozeznać czas

W tym dniu modlono się w parafiach o świętych kapłanów. Księża warmińscy spotkali się zaś, aby uświęcić się w kapłańskiej wspólnocie.

Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” gościło 7 czerwca kapłanów archidiecezji warmińskiej, którzy celebrowali wspólnie Dzień Świętości Kapłańskiej. Spotkanie składało się z konferencji, ado- racji, Eucharystii i agapy. Konferencję wygłosił o. Wiesław Kulisz SJ ze Świętej Lipki. Jako przykład gorliwego kapłana przywołał św. Andrzeja Bobolę, stwierdzając, że tylko pasterz zapalony miłością Bożą może byś wiarygodnym świadkiem Ewangelii. – W kapłaństwie chodzi nie tylko o to, żeby walczyć o sprawę Bożą, ale także, jeśli trzeba, cierpieć dla niej – mówił o. Kulisz. Przedstawił obszary tej walki i kapłańskiego cierpienia: godność osoby ludzkiej, rodzina i jedność. – Ileż pomyj wylewa się każdego dnia na człowieka. Jakże spłaszczony jest obraz człowieka, tak że często nie jest podobny do siebie – mówił o. Wiesław. W tej perspektywie kapłańska posługa polega na obronie Bożego obrazu w każdym z wiernych. Po konferencji zebrani księża modlili się przed Najświętszym Sakramentem.

W czasie adoracji przepraszano za słabości i grzechy oraz proszono o Bożą opiekę nad warmińskim duchowieństwem. Na zakończenie sprawowano Eucharystię, której przewodniczył abp Wojciech Ziemba. Przytaczając słowa bł. Jana Pawła II, metropolita warmiński zwrócił uwagę, że kapłaństwo jest darem Miłosierdzia Bożego. – Tylko życie w prawdzie daje pokój i pewność we wszystkim, z czym spotykacie się dziś jako kapłani. Dlatego Pan Jezus prosił Ojca za nas „Uświęć ich w prawdzie” – mówił do zebranych kapłanów abp Ziemba. – Kapłaństwo nie może być rozpatrywane abstrakcyjnie. Jest dane dla służby w Kościele. Jest jednocześnie dane w konkretnym czasie. Dlatego należy rozeznać ten czas, aby zrozumieć rolę i znaczenie własnego kapłaństwa. Po Mszy św. kapłani spotkali się na wspólnym posiłku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama