Nowy numer 48/2020 Archiwum

Talibowie prowadzą rozmowy z Iranem

Afgańscy talibowie wysłali delegację na rozmowy z Iranem - potwierdził talibski rzecznik w poniedziałek. Może to sugerować, że Iran chce zostać mediatorem w rozmowach między talibanem a władzami w Kabulu, mających na celu zakończenie afgańskiego konfliktu.

W emailu przesłanym w poniedziałek rzecznik talibów Kari Jusuf Ahmadi napisał, że emisariusze talibskiego biura politycznego spotkali się w weekend z przedstawicielami władz Iranu, a odrębna grupa afgańskich duchownych islamskich przybyła na konferencję religijną w Teheranie.

Jest to wydarzenie bezprecedensowe, zważywszy, że wyznający sunnizm talibowie od dawna postrzegani byli jako wrogo nastawieni do szyickich duchownych rządzących Iranem - zauważa agencja AP.

Ahmadi oświadczył również, że polityczne skrzydło talibów będzie przyjmowało zaproszenia na konferencje, co zdaniem AP może sygnalizować, że bezowocne dotychczas wysiłki w celu wynegocjowania zakończenia konfliktu w Afganistanie mogą ruszyć z miejsca.

Rozmowy pokojowe dotychczas kilkakrotnie się załamywały. W ostatnim czasie talibscy bojownicy rozpoczęli gwałtowną ofensywę wymierzoną w obiekty rządowe i afgańskie siły bezpieczeństwa, wspierane już tylko w niewielkim stopniu przez wojska międzynarodowej koalicji.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama