GN 3/2019 Archiwum

Blisko 100-letni biskup zmarł w izolacji

W wieku 97 lat zmarł dzisiaj chiński biskup Aloyisius Jin Luxian. Z nominacji Pekinu był ordynariuszem Szanghaju, a z woli Papieża, po pojednaniu ze Stolicą Apostolską, jedynie biskupem pomocniczym tego miasta.

Kształcił się we Francji i w Rzymie. Po powrocie do Chin pracował w Szanghaju. W 1955 r. został aresztowany. Z więzienia wyszedł po 17 latach i podjął współpracę z reżimem, który pozwolił mu otworzyć seminarium duchowne w Szeszan.

W 1985 r. ks. Jin bez zgody Papieża został wyświęcony na biskupa pomocniczego Szanghaju. Trzy lata później reżim mianował go ordynariuszem tego miasta. Rok wcześniej prawowity ordynariusz Szanghaju, kardynał in pectore Gong Pinmei, skazany na dożywocie i po 33 latach wypuszczony na wolność, został odesłany do Stanów Zjednoczonych na leczenie. Tymczasem bp Jin, jako uznany przez państwo ordynariusz, podjął się odnowy struktur Kościoła. Remontował świątynie, zabiegał o formację seminarzystów i katolickie publikacje. Dzięki wpływom w Pekinie udało mu się sprowadzać do seminarium profesorów spoza Chin komunistycznych. Byli wśród nich ks. Joseph Zen, późniejszy biskup Hong Kongu i kardynał, oraz ks. Savio Hon, aktualny sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

W 2005 r. w wieku 89 lat bp Jin pojednał się ze Stolicą Apostolską, która uznała go za biskupa pomocniczego. Od kilku miesięcy przebywał w szpitalu. Zmarł odizolowany. Władze zabraniały bowiem jakichkolwiek wizyt.

Nie jest jasne, jak będzie wyglądał pogrzeb bp. Jina. W ubiegłym roku ordynariusz Szanghaju bp Xin Wenzhi z niewyjaśnionych przyczyn złożył rezygnację. Po porozumieniu z Pekinem Stolica Apostolska mianowała koadiutora bp. Taddeo Ma Daqina, który jednak po przyjęciu święceń wystąpił z Kościoła patriotycznego i znajduje się w areszcie domowym. Zdaniem agencji AsiaNews w takiej sytuacji pogrzebem bp. Jina zajmą się same władze.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

  • katolik
    27.04.2013 21:47
    Mt 7:21 "Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie."
    http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy