Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ubywa chrześcijan w Ziemi Świętej

Najmniej dzieci w Izraelu rodzi się wśród wyznawców Chrystusa

Z opublikowanych niedawno danych statystycznych wynika, że rośnie w Izraelu wskaźnik urodzeń kobiet żydowskich. Wprawdzie nadal największy wskaźnik urodzin przypada na kobiety arabskie 3.51, ale w ciągu ostatnich lat, w tej grupie wyraźnie zmalał. Jeszcze w 2000 roku wynosił bowiem  4.74.  Żydówki natomiast dzisiaj rodzą częściej, aniżeli przed kilkoma laty. Wskaźnik urodzin matek żydowskich wynosi obecnie 2.89, podczas gdy w 1995 r. wynosił 2.35.

Od wielu lat władze Izraela prowadzą konsekwentną politykę prorodzinną, oferując cały system finansowego wsparcia swoim rodzinom wielodzietnym. Najwięcej dzieci od lat rodzi się w rodzinach tradycyjnych Żydów, zamieszkujących głównie w Jerozolimie oraz w osiedlach budowanych na terenach okupowanych na Zachodnim Brzegu. Izrael zamieszkuje obecnie 7.84 mln ludzi, z których nieco ponad 20 proc. to Palestyńczycy, najczęściej muzułmanie. Blisko 25 proc. mieszkańców Izraela mieszka w sześciu dużych miastach, przede wszystkim w Jerozolimie, Tel Avivie-Jafie oraz Hajfie.

Według ostatnich danych, liczba chrześcijan w Izraelu systematycznie maleje i wynosi obecnie 158 tys., co stanowi 2.2 proc. mieszkańców tego kraju. Wśród miejscowych chrześcijan ok. 80 proc. to miejscowa ludność arabska, pozostali zaś to przybysze z Europy oraz b. Związku Sowieckiego. Wśród chrześcijańskich kobiet  jest także najmniejszy wskaźnik urodzin, wynosi zaledwie 2.17 i od lat systematycznie spada. Malejąca liczba urodzin w Rodinach chrześcijańskich obok emigracji, spowodowanej nieraz bardzo trudnym położeniem ekonomicznym oraz różnorakimi szykanami, jest przyczyną, że chrześcijan w Ziemi Świętej coraz bardziej ubywa.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się