Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Grupa sióstr, byłych anglikanek przystąpiła do Kościoła katolickiego

Podczas Mszy św., sprawowanej 1 stycznie w Oksfordzie, 11 zakonnic z anglikańskiej wspólnoty Świętej Maryi Panny przystąpiło oficjalnie do Kościoła katolickiego.

Włączono je do ordynariatu personalnego Matki Bożej z Walsingham, utworzonego 15 stycznia 2011 dla byłych anglikanów z obszaru Anglii i Walii.

Siostry stanowić będą obecnie nową wspólnotę, która będzie nadal żyła zgodnie ze swymi dotychczasowymi tradycjami, ale przyjmą oficjalnie regułę św. Benedykta – stwierdza komunikat, ogłoszony 2 stycznia przez ordynariat. Wyjaśnia następnie, że ich strój zakonny zostanie nieco zmieniony: będzie odtąd czarny, a zakonnice nosić będą welony benedyktynek. Dołączy do nich s. Carolyne Joseph, która jest już członkinią Wspólnoty Matki Bożej z Walsingham i wstąpiła do ordynariatu wkrótce po jego utworzeniu.

Po przyjęciu do ordynariatu 11 sióstr stanowić będą publiczne stowarzyszenie wiernych pod nazwą Siostry Najświętszej Maryi Panny. Odbędzie się to zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, a także z konstytucją apostolską Benedykta XVI „Anglicanorum Coetibus” z 4 listopada 2009. Dokument ten powoływał do życia wspomniane ordynariaty personalne dla byłych anglikanów, którzy chcieli przejść do Kościoła katolickiego, zachowując przy tym własne tradycje i dziedzictwo teologiczne, liturgiczne i inne.

„Cieszymy się, że mamy obecnie wśród nas wspólnotę sióstr” – oświadczył rzecznik ordynariatu. Zaznaczył przy tym, że przyjmując w dalszym ciągu wiernych anglikańskich do pełnej komunii z Kościołem katolickim, „ustanawiamy szczególne życie świadectwa Ewangelii Jezusa Chrystusa” i „cenne będzie modlitewne wsparcie ze strony sióstr”. Zdaniem rzecznika, ich bogate dziedzictwo liturgiczne i muzyczne stanowi „pozytywny wkład do szerszej odnowy liturgicznej, którą przeżywamy w Kościele katolickim”.

W ordynariacie MB z Walsingham są już trzy siostry ze Stowarzyszenia św. Małgorzaty z Walsingham i członek Wspólnoty Zmartwychwstania – były biskup anglikański Robert Mercer. Po konsultacjach z Kościołem Anglii (anglikańskim) postanowiono, że nowe członkinie ordynariatu, które dotychczas mieszkały w klasztorze w Wantage w hrabstwie Oxfordshire, opuszczą go i przez pewien czas przebywać będą razem z istniejącą już wspólnotą katolicką. Później poszukają sobie nowej siedziby.

Wśród wspomnianych 11 sióstr jest była kapłanka anglikańska, która także zdecydowała się przejść do Kościoła katolickiego. Ci członkowie i członkinie anglikańscy z Wantage, którzy pozostali w swym Kościele, wyrazili w oficjalnym oświadczeniu podziw i szacunek dla tych sióstr, które podjęły taką decyzję.

Obecnie na świecie istnieją 3 ordynariaty personalne dla tych byłych anglikanów i członków Kościoła Episkopalnego w USA, którzy postanowili wejść w stałą komunię z Kościołem katolickim. Jako pierwszy powstał 15 stycznia 2011 ordynariat pw. Matki Bożej z Walsingham, obejmujący wiernych z Anglii i Walii. 1 stycznia 2012 utworzono ordynariat pw. Katedry św. Patryka dla wiernych ze Stanów Zjednoczonych (formalnie z Ameryki Północnej) i 15 czerwca tegoż roku założono ordynariat pw. Matki Bożej Krzyża Południa dla Australii. Każdorazowo te jednostki terytorialne powołuje do życia Kongregacja Nauki Wiary, a ich przełożonych mianuje papież.

« 1 »

Zobacz także

 • Rohirrim
  02.01.2013 14:14
  Piękny przykład powrotu do jedynego i posiadającego jednosć Koscioła. Oby siostry nie natrafiły w swoim zakonnym powołaniu na jakiegos zawodowego ekumenistę...
  doceń 1
 • Ajja
  02.01.2013 20:05
  Super, welcome home!
  doceń 1
 • AJKlqEpnJdJ
  25.01.2013 02:24
  , I remain covcnnied that the Bishop of Rome must intervene to prevent such occurrences in future. The old canards of disobedience and lack of full communion just don't seem to fit anymore, if they ever did. Did this expelling happen at Bishop Fellay's express direction and with his approval or was it the reaction of an embittered foe who happened to be in a position of authority locally? In any case the point that must be emphasized is that this situation cannot be allowed to continue. There is no room for traditional orders to be forming circular firing squads.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama