Nowy numer 21/2018 Archiwum

Watykan: Zero tolerancji wobec pedofilii

Przypadkami pedofilii wśród księży będzie zajmował się w Kongregacji Nauki Wiary amerykański ksiądz Robert Oliver, mianowany w sobotę przez Benedykta XVI promotorem sprawiedliwości, co odpowiada funkcji prokuratora. Ma on wielkie zasługi w walce z przypadkami pedofilii.

Watykan ogłosił, że ksiądz Oliver zastąpi duchownego z Malty Charlesa Sciclunę, który wcześniej otrzymał nominację na biskupa pomocniczego w swoim kraju.

Komentatorzy zwracają uwagę na bardzo znaczący fakt, iż nowy promotor sprawiedliwości, który będzie prowadził sprawy przypadków pedofilii wśród duchowieństwa, pracował do tej pory jako asystent ds. kanonicznych w archidiecezji w Bostonie, głęboko wstrząśniętej tym skandalem przed kilkunastu laty.

Archidiecezja ta, w której z tego powodu doszło niemal do "trzęsienia ziemi" i która zapłaciła ogromne odszkodowania ofiarom wykorzystywania, stała się z czasem wzorem walki z tym zjawiskiem i naprawiania wyrządzonych szkód.

Sam ksiądz Oliver pisał, jak się podkreśla, odważne teksty na temat skandalu do tamtejszej gazety "Boston Globe", która ujawniła jego szczegóły. Współpracował także z komitetami świeckich, zajmującymi się przypadkami pedofilii w szeregach duchowieństwa.

Zdaniem watykanistów nominacja ta stanowi potwierdzenie linii zerowej tolerancji wobec tych przestępstw, realizowanej konsekwentnie i z determinacją przez papieża.

Ksiądz Oliver stawi czoło licznym przypadkom, ujawnionym ostatnio w Europie, przede wszystkim w Irlandii, Niemczech i w Belgii, ale także na przykład w Kościele w Australii. Będzie mógł liczyć także na pomoc i ogromne doświadczenie zebrane przez biskupa Sciclunę, który pozostał członkiem Kongregacji Nauki Wiary, gdzie wszystkie takie przypadki są rozstrzygane.

 

« 1 »

Zobacz także

 • katolik
  23.12.2012 10:08
  Współczuję wszystkim, bo:
  "Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre." 2Kor 5: 10
  doceń 0
 • x.Czesław
  23.12.2012 10:30
  Szkoda,że zasady zero tolerancji wobec pedofilii nie wprowadził Jan Paweł II-czego najlepszym dowodem jest nominacja kardynalska dla apb.Law właśnie z Bostonu.
  doceń 4
 • Beata
  23.12.2012 15:44
  Niech nowy promotor sprawiedliwości nie zapomni o Polsce.
  doceń 5
 • rob
  24.12.2012 07:29
  Pokażcie mi środowisko, gdzie jest tak niewiele przypadków pedofilii i jednocześnie od lat jest tak głęboki kierunek z walką z tym zboczeniem i przestępstwem?
  Szczególnie warte uwagi są stowarzyszenia gejowskie, gdzie na porządku dziennym jest pedofilia albo rodziny patologiczne, gdzie kolejny partner współżyje z matką i córkami! A dziennikarze, politycy, lekarze...? Gdzie ich walka z pedofilią!?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama