Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Tajwan: Zmarł najstarszy biskup

Na Tajwanie zmarł kolejny nestor chińskiego Kościoła. Bp Paul Ch′eng Shih-kuang miał 98 lat i był najstarszym biskupem na wyspie.

Emerytowany ordynariusz Tainan należał do założycieli tygodnika „Życie chrześcijańskie” i nazywany był często „wielkim pasterzem”.

Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów przesłała na ręce aktualnego ordynariusza diecezji bp. Bosco Lin Chi-nan telegram kondolencyjny, w którym przypomina oddanie i hojność zmarłego, a także jego ogromne zaangażowanie duszpasterskie jako kapłana i biskupa. Diecezja, w której pracował, należy do najuboższych na Tajwanie, stąd też wszystkie otrzymywane ofiary przekazywał na pomoc biednym. Często mawiał: „W przeszłości otrzymywaliśmy od innych pomoc, byśmy mogli wzrastać; dziś, dzięki błogosławieństwu Pana, żyje nam się dobrze. Musimy zatem pomagać innym”.

Jednym z priorytetów duszpasterskich bp. Ch′enga była troska o powołania i ewangelizację. Dzięki jego staraniom w diecezji Tainan udało się otworzyć seminarium duchowne. Był autorem wielu dzieł z zakresu duchowości, w których wskazywał cztery kroki niezbędne do życia pełnią wiary: modlitwę, świadectwo, doktrynę i ofiarę. Bp Paul Ch′eng Shih-kuang kierował diecezja Tainan przez 24 lata. Jego uroczystości pogrzebowe odbędą się 2 września.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy