Nowy Numer 29/2018 Archiwum

"FT": Polska najlepiej rozwijającą się gospodarką

Podczas gdy przywódcy UE robią co mogą, by ocalić strefę euro i przywrócić wzrost gospodarczy, Polska umacnia swą pozycję najsilniej rozwijającej się unijnej gospodarki - pisze w poniedziałek "Financial Times".

Podkreśla, że w przeciwieństwie do innych części Europy w Polsce nie ma sygnałów recesji; część ekspertów sądzi nawet, że Polska uniknęłaby recesji w przypadku załamania strefy euro.

Londyński dziennik przypomina, że w ostatniej prognozie KE przewidywała dla Polski wzrost na poziomie 2,7 proc. PKB, czyli najszybszy z całej Unii. Od 2008 do 2011 roku polska gospodarka odnotowała skumulowany wzrost 15,8 proc., podczas gdy w tym samym czasie PKB całej UE skurczyło się o 0,5 proc.

"FT" tłumaczy, że - jak wykazało niedawne badanie francuskiego instytutu Coe-Rexecode - Polacy pracują średnio więcej godzin rocznie niż Niemcy czy Francuzi. Wprawdzie niemieccy pracownicy są dwa razy bardziej efektywni, ale za to polskie wynagrodzenie stanowi średnio jedną piątą niemieckiego.

Gazeta przytacza też słowa przedstawiciela brytyjskiej firmy konsultingowej i IT, która korzysta z firmy outsourcingowej w Łodzi; potwierdza on, że polscy pracownicy są lepiej wykwalifikowani niż pracownicy, których mógłby znaleźć w Azji, ale też kosztują o połowę mniej niż byłoby to w Wielkiej Brytanii.

Ekonomiści zastrzegają, że przed Polską nadal stoją długoterminowe wyzwania. Problemem pozostają bardzo ograniczone inwestycje w badania i rozwój oraz niezadowalający poziom polskich uczelni; jednak głęboka przepaść między Polską a zachodnią Europą stale się kurczy - zauważa "Financial Times".

« 1 »

Zobacz także

 • Maluczki
  02.07.2012 11:43
  Czyżby rozwój polegał na upadłości?
  http://niezalezna.pl/30559-dramat-polskich-firm-bankrutuja-na-potege
  doceń 3
 • pan leśniczy
  02.07.2012 18:35
  a świstak siedzi i zawija ...
  doceń 1
 • maja
  03.07.2012 08:43
  moze nie na temat, ale oto jak Niemcy radza sobie w temacie paktu fiskalnego

  "Niemiecki Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że 10 lipca zajmie się rozpatrywaniem skarg przeciwko paktowi fiskalnemu UE i funduszowi ratunkowemu dla euro EMS." calosc http://www.bankier.pl/wiadomosc/10-lipca-sad-konstytucyjny-Niemiec-zajmie-sie-EMS-i-paktem-fiskalnym-2584905.html

  A w Polsce rzad sobie postanowil ze Polske stac na wyplaty dla bankow i nikt nie ma nic do gadania.
  To jest roznica miedzy rzadem ktoremu zalezy na wlasnym panstwie (oczywiscie nawet kosztem innych) a naszym rzadem ktoremu bardziej zalezy na dobrej opinii w EU, co tam biedni obywatele, jakos przezyja...
 • świastak
  08.07.2012 15:23
  chyba najszybciej zwijająca się
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama