Nowy numer 13/2020 Archiwum

Niepokalane Poczęcie w sztuce

To środowisko hiszpańskich artystów z XVII-go wieku odegrało wyjątkową rolę w utrwaleniu ikonograficznego kanonu prezentacji tajemnicy o Niepokalanym Poczęciu - podkreśla ks. prof. Andrzej Witko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Ten teolog duchowości i historyk sztuki wygłosił wczoraj (18 czerwca) w Bielsku-Białej specjalny wykład dla twórców i artystów poświęcony tajemnicy Niepokalanego Poczęcia w sztuce.

Ks. profesor wyjaśniał, że wiek XVII-y w Hiszpanii był czasem najbardziej znaczącego rozwoju kultu Niepokalanego Poczęcia, zarówno na płaszczyźnie teologicznej jak i artystycznej.Naukowiec podkreślił, że jako pierwszy w 1610-ym roku Francisco Pacheco (czyt. paczeko) opisał dokładnie, jak powinna wyglądać w ikonografii Maria Panna Niepokalanie Poczęta. Natomiast twórcą ostatecznego i najbardziej znaczącego kanonu prezentacji Maryi urodzonej wolnej od grzechu pierworodnego, dokonał hiszpański teoretyk sztuki Bartolomé Esteban Murillo (czyt. murijo).Pochodzący z krakowskich Łagiewnik ks. prof. Andrzej Witko, doktor habilitowany nauk humanistycznych, doktor teologii duchowości, członek Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych San Telmo w Hiszpanii, Rady Naukowej Instytutu Sztuki PAN, Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności, napisał ponad trzydzieści książek, wydanych w Polsce, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Irlandii i na Słowacji. Prace 46-letniego duchownego poświęcone są problematyce Bożego Miłosierdzia, oraz historii kultury i sztuki. Jest laureatem pierwszej nagrody w ogólnopolskim konkursie krasomówczym, nagrody im. ks. Szczęsnego Dettloffa.

Niepokalane Poczęcie w sztuce   Malowidło z prawosławnej kaplicy w Atenach Józef Wolny/GN

« 1 »

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama