Nowy numer 29/2021 Archiwum

Kiedy można jechać w podróż poślubną?

Włoski Sąd Najwyższy orzekł, że pracownik może sam decydować o dacie podróży poślubnej, w którą nie musi wyruszać natychmiast po ślubie. Sąd rozstrzygał sprawę mężczyzny, który został zwolniony z pracy za to, że pojechał na miodowy miesiąc 10 dni po ożenku.

Sąd najwyższej instancji oddalił apelację złożoną przez firmę lotniczą Aerosoft z Neapolu, która broniła swej decyzji o zwolnieniu zatrudnionego w niej inżyniera za to, że naruszył według niej obowiązujące przepisy. Nie poszedł on bowiem na urlop dzień po ślubie, lecz po ponad tygodniu.

W opinii sądu podróż poślubna, na którą przysługuje pracownikowi 15-dniowy urlop, powinna rozpocząć się w "rozsądnym" terminie od daty ślubu. W orzeczeniu podkreślono też, że urlop taki nie zaczyna się automatycznie wraz z dniem zawarcia związku małżeńskiego.

Firma, która przegrała sprawę i musi przyjąć z powrotem pracownika, została również skazana na opłacenie wynajętego przez niego adwokata.

Zdaniem włoskich mediów, rozstrzygnięcie dotyczące tego kiedy można wyruszyć w podróż poślubną jest jedną z najciekawszych spraw, jaką ostatnio zajmował się Sąd Najwyższy.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama