Nowy numer 24/2018 Archiwum

Propozycja rządu nie satysfakcjonuje Kościoła

Sprawy finansowe Kościoła oraz rozmowy z rządem na temat zastąpienia Funduszu Kościelnego innym systemem, to główny temat dzisiejszego spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Biskupi podkreślają, że proponowana przez rząd kwota 0,3 proc. dobrowolnego odpisu podatkowego na cele kościelne nie satysfakcjonuje Kościoła.

Abp Józef Michalik przypomniał, że Kościół w Polsce realizuje obecnie program duszpasterski: „Kościół naszym domem”. Dodał, że aby dom mógł dobrze funkcjonować, muszą być spełnione określone warunki, także finansowe. Dlatego właśnie tematem dzisiejszego spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych są materialne i bytowe kwestie dotyczące Kościoła.

Księża Biskupi – jak poinformował KAI bp Wojciech Polak – w przedpołudniowej części obrad wysłuchali szczegółowego sprawozdania z rozmów prowadzonych obecnie z rządem wokół likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go innym systemem. O szczegółach rozmów z rządem poinformowali: kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczy Zespołowi Roboczemu Kościelnej Komisji Konkordatowej, abp Stanisław Budzik, kierujący pracami Kościelnej Komisji Konkordatowej, abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, bp Wojciech Polak, Sekretarz Episkopatu oraz ks. prof. Piotr Stanisz z KUL, członek zespołu roboczego.

Obecnie trwa dyskusja biskupów, która określi ramy dalszych rozmów z rządem. „Kwota 0,3 proc. odpisu podatkowego nie jest dla Kościoła satysfakcjonująca” – ujawnił bp Wojciech Polak. „Mam nadzieję, że podczas rozmów z rządem spotkamy się gdzieś pośrodku, pomiędzy 0,3 proc. a 1 proc.” - dodał.
 

Sekretarz Episkopatu przypomniał, że Kościół od kilku już lat mówił o potrzebie zastąpienia Funduszu Kościelnego dodatkowym dobrowolnym odpisem podatkowym od osób fizycznych wynoszącym 1 proc., analogicznie jak jest to np. na Węgrzech.

„Dlatego obecną propozycję rządu trudno jest uznać za satysfakcjonującą. Tym bardziej, że najniższa stawka dobrowolnego odpisu podatkowego na rzecz Kościoła wśród państw europejskich, które mają taki system, wynosi 0,7 proc.” - wyjaśnił.

Bp Polak powołując się na przykłady innych krajów poinformował, że w Europie normalną rzeczą jest partycypacja państwa w tych dziełach społecznych, które Kościół realizuje. Wyjaśnił, że w Polsce do tej pory jedną z form takiej partycypacji państwa był Fundusz Kościelny, utworzony w 1950 r., w zamian za zrabowane Kościołowi majątki.

Wyjaśnił, że zarówno Kościół jak i rząd są zgodne co do potrzeby zastąpienia Funduszu Kościelnego bardziej nowoczesnymi narzędziami o charakterze systemowym, wzorowanym na państwa o ugruntowanej demokracji. Może być to np. dobrowolny odpis podatkowy. Tego właśnie dotyczą obecnie toczące się rozmowy z rządem. Są one prowadzone na forum zespołów roboczych komisji konkordatowych, państwowej i kościelnej, zgodnie z art. 22 konkordatu.
 

« 1 2 »

Zobacz także

 • Agaton
  03.05.2012 09:48

  Mnie nigdy płaca za pracę nie satysfakcjonowała ... i jakoś żyję!

  doceń 16
 • Quo vadis Ecclesia?
  03.05.2012 12:59
  Po ostatnich grymasach Kościoła, że propozycja rządu (0,3% od podatku)go nie satysfakcjonuje świadczy o małoduszności hierarchów, nie liczenia się z realiami finansowymi państwa.
  Dokąd Kościół podąża? Na zatracenie? Ten syty i butny związek wyznaniowy, któremu wydaje się, że jest ponad państwem, któremu wydaje się, że może temu państwu dyktować warunki, wskazywać palcem co jest dobre dla wspólnoty obywateli, a co złe? Czy nie zostaje przekroczona kolejna granica?
  Czy pewnego razu może stać się, że państwo bądź obywatele zaczną rozliczać Kościół za 22 lata życia kosztem innych, za afery obyczajowe, za skandale finansowe itp.?
  Niedawno abp Michalik mówił, że Kościół nie zamierza płacić za molestowanie przez księży i odsyła ofiary do sprawców, jedynie może poszkodowanych wspomóc modlitwą. Jakże biskupi głęboko pochylają się nad ofiarami, jacy są dobrzy, a jednocześnie chcą od państwa dotacji, nie odpowiadając za nic dosłownie.
  O ile w innych państwach lokalne Kościoły zostały zmuszone do płacenia odszkodowań za przestępstwa seksualne księży, za ukrywanie ich, za matactwa, to nic nie stoi na przeszkodzie aby to samo było u nas. Postawa Kościoła w życiu publicznym staje się tak nieznośna, tak nachalna, że staje się to wstydliwe i śmieszne, że co raz więcej wiernych ma tego dość.
  Gęby pełne frazesów o miłości, o ojczyźnie, o uczciwości, o skromności, o kulturze politycznej, ale sami nie dają przykładu własną postawą.
  Jezus miał słuszność, gdy drwił z kapłanów i nazywał ich grobami pobielanymi.
  Quo vadis Ecclesia?
  doceń 0
 • Rene
  05.05.2012 00:47
  Czytając większość z tych komentarzy po prostu chce się pogratulować: propaganda minionego ustroju jak i całkiem współczesna Palikota, Wyborczej etc. odniosły pełny sukces!
  Do wszystkich, którzy tak błyszczą swoja wiedzą historyczną: proszę oprócz średniowiecza przestudiować jeszcze socjalizm. Otóż Fundusz Kościelny to nie żadna łaska dana mu przez łaskawe państwo, a odszkodowanie za setki tysięcy hektarów, które władze poprzedniego systemu mu zrabowały i których nigdy nie odzyskał. Jaki to dawałoby dziś zysk? Ogromny! Tylko w moim mieście (samo jego centrum) do Kościoła należały ogromne sady, na terenie których dziś stoi mnóstwo bloków, 2 osiedla. Ile to mieszkań? Jaki to potencjalny zysk z tego gruntu?
  Dodam, że Komisja Majątkowa takimi gruntami się nie zajmowała, gdyż jej prace obejmowały jedynie te nieruchomości, które Polska Ludowa zagrabiła nawet wbrew swojemu grabieżczemu prawu.
  I jeszcze jedno do wszystkich tych, którym finansowanie Kościoła jest solą w oku: to was nie dotyczy! Ma to być odpis dobrowolny. Jeśli was to tak boli, to po prostu na picie nie "odfajkujecie" okienka o dobrowolnym odpisie na cele kościelne.
  Szczęść Boże!
 • max
  06.05.2012 22:26
  Odwiedzam na ten portal czasami, ciekawe rzeczy tu są poruszane. Jednakże wchodząc na Forum mam wrażenie, że to Forum Gazety, sami przeciwnicy Kościoła, a.... moderator nie interweniuje, czyżby o to chodziło.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama