Nowy numer 33/2018 Archiwum

Obrońca życia nie wyjedzie z Chin

Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng w środę po sześciu dniach z własnej woli opuścił ambasadę USA w Pekinie. Zapewnienie mu pobytu w amerykańskiej placówce to incydent, który się nie powtórzy - oświadczył przedstawiciel administracji USA. .

"To był wyjątkowy przypadek w niezwykłych okolicznościach; nie przewidujemy, by coś takiego powtórzyło się w przyszłości" - oświadczyła strona amerykańska.

Wcześniej Chiny zażądały od USA przeprosin za tę "ingerencję w sprawy wewnętrzne Chin". "Należy podkreślić, że ambasada USA w Chinach użyła nietypowych środków przyjmując chińskiego obywatela Chena Guangchenga do ambasady. Chiny są z tego bardzo niezadowolone" - napisał w oświadczeniu rzecznik chińskiego resortu spraw zagranicznych Liu Weimin.

Według strony amerykańskiej dysydent nie ma zamiaru opuścić Chin. Na mocy bezprecedensowego - jak pisze agencja Reutera - porozumienia Pekinu z Chenem zostanie on przeniesiony "do bezpiecznego miejsca", gdzie będzie mógł studiować. Jak poinformowano, Chen nie występował o azyl ani zapewnienie mu transportu do Stanów Zjednoczonych.

O opuszczeniu ambasady przez Chena poinformowała oficjalna agencja prasowa Xinhua. Według dziennika "Washington Post" ambasador USA w Pekinie Gary Locke eskortował go do szpitala, gdzie dysydent ma się spotkać z rodziną. Korespondent waszyngtońskiej gazety rozmawiał przez telefon z Chenem, który powiedział mu, że czuje się dobrze.

Reuters pisze, że Chen - zagorzały krytyk rządowej polityki jednego dziecka - opuścił ambasadę "z własnej woli".

W środę rano do Pekinu przybyli amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton oraz minister skarbu Timothy Geithner. Tematem rozmów z władzami Chin, prowadzonych regularnie na tym szczeblu od kilku lat, będą problemy bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym głównie konflikty z Iranem i Koreą Północną w związku z ich programami nuklearnymi, oraz kwestie ekonomiczne. W rozmowach może przeszkodzić jednak sprawa dysydenta.

Przedstawiciel USA powiedział, że Clinton zatelefonowała do Chena, który oświadczył jej, że "chciałby ją uściskać".

W zeszłym tygodniu 40-letni Chen - prawnik samouk - w zamieszczonym w internecie nagraniu poinformował, że uciekł z aresztu domowego. W nagraniu zwrócił się do premiera Wena Jiabao o wszczęcie dochodzenia w sprawie złego traktowania jego samego i rodziny przez lokalne władze.

Chen, który stracił wzrok na skutek przebytej w dzieciństwie choroby, przebywał przez półtora roku w areszcie domowym w miejscowości Donshigu w prowincji Szantung we wschodnich Chinach. Dysydent spędził cztery lata w więzieniu za ujawnienie przymusowych aborcji i sterylizacji w wiejskiej społeczności, z której pochodził. Po uwolnieniu lokalne władze umieściły go w areszcie domowym, choć nie było ku temu podstaw prawnych.

Pobyt Chena w areszcie domowym był pilnie obserwowany przez Zachód i miejscowych obrońców praw człowieka.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama