Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Mężczyzna, jakiego potrzebujemy

Robotnicy z całego kraju i ich pracodawcy przyjechali we wtorek do Kalisza w 20. pielgrzymce do bazyliki Świętego Józefa Kaliskiego. Wśród 37 delegacji byli m.in. stoczniowcy, górnicy, energetycy, hutnicy, kolejarze, rolnicy, samorządowcy.

1 Maja Kościół katolicki obchodzi święto św. Józefa - patrona ludzi pracy. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: "Święty Józef: mężczyzna jakiego potrzebujemy w XXI wieku".

W homilii do pielgrzymów ordynariusz diecezji kaliskiej biskup Stanisław Napierała ubolewał, że w Polsce jest za mało pracy i nie wystarcza jej dla tych, którzy chcieliby pracować, szczególnie dla młodzieży. "Tymczasem, wszyscy obywatele mają przymusowo pracować do 67 roku życia. W naszych realiach to raczej niewykonalne, bo liczba miejsc pracy zależy przede wszystkim od wzrostu produkcji" - mówił.

Zdaniem duchownego w wyniku prywatyzacji, Polacy nie decydują już na przykład o sprawach produkcji, a polski rząd musi o wszystko pytać się wielkich w UE. "Czyż nie jest to zależność posunięta do niebezpieczeństwa powolnego tracenia niepodległości i wolności?" - zastanawiał się biskup.

Stoczniowcy z Gdańska podkreślali, że przyjechali do Kalisza modlić się, aby każdy miał pracę. "My jeszcze ją mamy, ale jest wiele zakładów, gdzie jej już nie ma. Martwimy się sytuacją w Stoczni Szczecińskiej, gdzie ludzi oszukano" - mówili stoczniowcy dziennikarzom. Ubolewali, że wielu młodych ludzi wyjeżdża do pracy za granicę i często tam zakłada rodziny.

Emerytowany górnik ze Śląska powiedział, że przyjechał z kolegami do Świętego Józefa Kaliskiego, by modlić się o Polskę, "w której każdy ma prawo do swobodnego myślenia".

Przewodniczący regionalnej "Solidarności" w Kaliszu Jan Mosiński powiedział PAP, że modlił się o "ucywilizowanie stosunków społecznych", bo są one najgorsze w całej UE. "Pragniemy, aby był dialog, poszanowanie pracy, a nie wyzysk" - mówił.

Kaliska bazylika jest centralnym ośrodkiem kultu św. Józefa w Polsce. Znajdujący się tutaj obraz Świętej Rodziny pochodzi z 1670 r. W 1997 r. modlił się przed nim papież Jan Paweł II.

Organizatorem pielgrzymki była Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".

« 1 »

Zobacz także

  • Singer
    01.05.2012 22:18
    Swiety Jozef Kaliski....pierwsze slysze.Czy to moze on umarl za nasze grzechy na krzyzu? A moze stworzyl niebo i ziemie? Jezeli nie,to po co zawracac sobie glowe i odciagac tlumy od adoracji Boga? Moze Kosciol ma w tym jakis plan? Zawsze wydawalo mi sie,ze to szatan odciaga ludzi od Boga...
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama