Nowy numer 20/2022 Archiwum

Co rząd zaproponuje Kościołowi?

W przyszłym tygodniu rząd przedstawi swoje propozycje na temat Funduszu Kościelnego i będzie o nich rozmawiał z przedstawicielami poszczególnych Kościołów - powiedział dziś w radiu TOK FM minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, odnosząc się do przedstawionego wczoraj raportu Katolickiej Agencji Informacyjnej o finansach Kościoła katolickiego w Polsce.

W przyszłym tygodniu rząd przedstawi swoje propozycje na temat Funduszu Kościelnego i będzie o nich rozmawiał z przedstawicielami poszczególnych Kościołów - powiedział dziś w radiu TOK FM minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, odnosząc się do przedstawionego wczoraj raportu Katolickiej Agencji Informacyjnej o finansach Kościoła katolickiego w Polsce.

„Raport pokazuje bardzo duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o sytuację poszczególnych parafii i poszczególnych grup” – powiedział Boni. - Bierze się to oczywiście także z faktu, że w zupełnie innej sytuacji są osoby, które wykonują różne funkcje zawodowe: księża i zakonnicy katecheci, którzy otrzymują wynagrodzenie i jest za nich płacona składka ubezpieczeniowa ze środków publicznych, jako wykonujących pracę zawodową – wyjaśnił.

Zdaniem Boniego, „największym problemem jest sytuacja proboszczów, wikarych i tych osób, które nie mają takiego stosunku pracy”. Za te osoby płacona jest składka z Funduszu Kościelnego. Przypomniał, że wynosi on ok. 90 mln zł rocznie.

„Za ten raport dziękuję, bo on nam uświadamia sytuację finansów Kościoła i trochę demitologizuje różne rzeczy” – stwierdził minister administracji.

Michał Boni zapowiedział, że w przyszłym tygodniu, tak jak zapowiadał w expose premier Tusk, rząd w oficjalnym dokumencie przedstawi swoje stanowisko w sprawie Funduszu Kościelnego. – Będziemy się starali to zadanie z expose zrealizować, tworząc taką ścieżkę i dyskutując o niej – wyjaśnił.

Podkreślił, że sprawa dotyczy wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych, nie tylko Kościoła katolickiego. Strona rządowa prześle dokument zainteresowanym stronom, następnie odbywać się będą konsultacje. Nie chciał jednak mówić o szczegółach, gdyż jego zdaniem rozmowy na ten temat nie powinny przebiegać za pośrednictwem mediów.

Boni skomentował też zapowiedzi redukcji w ordynariatach wojskowych. Jego zdaniem „to musi być dopasowane do wielkości wojska i do realnych potrzeb”. - Podobnie w innych służbach, np. w Służbie Więziennej. Myślę, że każdy resort powinien tu wykonać swoje zadanie – stwierdził.

Odnosząc się do pytania o katechezę w szkołach i zarobki katechetów, Boni powiedział, że inną sprawą jest merytoryczna oceny ich pracy przez dyrektorów szkół, tak jak i innych nauczycieli, a czym innym „jest dyskusja czy państwo płaci za ten rodzaj edukacji”. – Wybraliśmy ten wariant na początku lat 90., że w szkole można wybrać religię czy etykę, która w wielu szkołach już jest. To się powoli zmienia, krok po kroku, bo zmienia się też społeczeństwo, inne są oczekiwania młodych rodziców. Pewnie inaczej to wygląda w dużych miastach, inaczej w mniejszych miejscowościach – powiedział.

„Ja bym tu nie dokonywał żadnych radykalnych zmian” – dodał Boni.

Jak stwierdził, są też kraje, w których ci, którzy mają poczucie tożsamości ze wspólnotą religijną poprzez odpowiednią składkę mogą tę wspólnotę wspierać i tak mogłoby też być w Polsce. – Nie wiem czy to powinien być 1 proc. czy jakiś element dodatkowy w tym 1 procencie, który teraz jest, ale na to też trzeba spojrzeć ze strony budżetu państwa, żeby się to jakoś sensownie bilansowało – uznał minister administracji.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze