Nowy numer 44/2020 Archiwum

Bądźcie zawsze znakiem Bożej miłości

Bądźcie zawsze znakiem Bożej miłości dla innych - zachęcał wolontariuszy Caritas bp Marek Solarczyk. Bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej spotkał się 21 stycznia w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika z przedstawicielami wszystkich istniejących na terenie diecezji Parafialnych Zespołów Caritas.

Świąteczne zebranie poprzedził uroczysta Msza św., podczas której bp Solarczyk podkreślił znaczenie pracy i zaangażowania na rzecz drugiego człowieka.

- Jakże często to, co jest udziałem waszej pracy, troski, waszego oddania, jest zupełnie niezrozumiane przez innych, a nawet komentowane z lekceważącym uśmiechem – zwrócił uwagę bp Solarczyk. Jak podkreślił nawiązując do słów z Ewangelii, "nie do końca mamy się przejmować tym, co inni do nas kierują". - Naszym zadaniem jest przede wszystkim dostrzec to, co jest Bożym przesłaniem i Bożą tajemnicą wpisaną w drugiego człowieka. Nawet jeżeli wydaje się, że brakuje nam sił czy sposobów na to, aby podjąć kolejne wyzwania. Jeżeli jesteśmy wpisani w Boże dzieło, a wierzymy że tak jest, to Pan Bóg da mądrość, abyśmy w tym wszystkim wytrwali – zaznaczył bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Przywołując postaci Matki Teresy z Kalkuty i jej troskę o najbiedniejszych, bp Solarczyk powiedział: "Tylko przez Miłość odkrywaną na modlitwie w cichości serca człowiek jest w stanie obronić godność drugiego człowieka, pomóc mu zachować się, jest także w stanie zjednoczyć wszystko i wszystkich wobec tego, co jest tak ważne dla każdego".

- Zaangażowanie osób świeckich w działalność charytatywną Kościoła jest niezastąpione - podkreślił ks. Dariusz Marczak, dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. – Oni stanowią ten pierwszy front. W parafii jest zdecydowanie prościej reagować natychmiast na rzeczywiste potrzeby tych, pośród których żyją, lub którzy zgłaszają się z prośbą o pomoc - zaznaczył.

Wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas nie tylko rozdają żywność i odzież najbardziej potrzebującym, ale także wspierają takie osoby swoją obecnością. Jak podkreślają – „nie można inaczej, tak dyktuje serce”. Ich działalność na terenie diecezji reguluje statut zatwierdzony w 2010 r.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama