Nowy numer 12/2019 Archiwum

Co z apostatami? Będzie nowa instrukcja

Prawdopodobnie w marcu episkopat przyjmie poprawioną instrukcję dotyczącą postępowania wobec apostatów.

Według „Rzeczpospolitej”, dzięki niej proboszczowie będą wiedzieli, jak działać, gdy apostata poprosi o stosowny wpis w księdze chrztów.

Sekretarz Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski ks. Andrzej Maćkowski przyznał, że dotychczasowa instrukcja wprawdzie nie straciła ważności, ale wymaga rewizji.

Chodzi o to, że od 2009 r. dokument nie jest bowiem ważny w tej części, która mówi o "formalnym wystąpieniu z Kościoła". Termin ten został decyzją papieża usunięty z prawa kanonicznego. Stało się tak dlatego, że z racji chrztu, którego nie można unieważnić, katolik pozostaje katolikiem do śmierci.

Niemniej, proboszczowie mogli w księgach chrztu dokonać adnotacji o odstąpieniu od Kościoła. Bywało jednak, że tego odmawiali. Ponadto, dotychczasowa instrukcja nie obowiązuje we wszystkich diecezjach, tzn. w tych, w których nie została wprowadzona zarządzeniem ordynariusza.

Gazeta podaje też, że nieprawdziwa jest informacja - podana przez internetową stronę poświęcona apostazji - że instrukcja obowiązywała tylko w diecezjach łomżyńskiej i kaliskiej. Takich diecezji jest więcej, choć brak tu pełnej statystyki.

Apostaci skarżyli się na proboszczów, którzy im odmawiali, do głównego inspektora ochrony danych osobowych,. Ten nie wydał jednak administracyjnego nakazu dla proboszczów, nie chcąc ingerować w wewnętrzne sprawy wspólnoty religijnej. Jego stanowisko podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
 

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

 • katolik
  19.01.2012 17:01
  Powszechna apostazja zauważona już przez Jana Pawła II jest znakiem końca.
  "A bez wiary nie można podobać się Bogu. Hbr 11:6
 • Libertyn
  20.01.2012 19:04
  Moim zdaniem:chrzest niemowlaka jest gwałtem światopoglądowym! Małżeństwo można unieważnić, chrzest jednak nie! Ewangeliczny Jezus nie pozostawił po sobie żadnego świadectwa jest nieobecny w jakichkolwiek źródłach historycznych.
  doceń 0
 • Marcin
  21.01.2012 00:54
  Mam nadzieję, że to już będzie ostateczna "instrukcja", chcę dokonać apostazji, ale muszę jeszcze kilka miesięcy poczekać do 18-tki :D
  doceń 0
 • 16 _latek
  17.05.2012 16:44
  A ja jeszcze nie moge się wypisać z tej instytucji a z tego co w prawie zapisane nie mogę się w ogóle z niej wypisać tylko dostane ekskomunikę i paszoł won ! .Dlaczego? dlaczego nie mogę po prostu się wypisać z organizacji z którą tyle mnie dzieli która dla mnie nic nie znaczy ani ja dla niej oprócz pustej statystyki.No więc pytanie brzmi Dlaczego nie mogę się wypisać?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL