Nowy numer 44/2020 Archiwum

Chile: Solidarność z ofiarami pożarów

Kościół w Chile wyraził solidarność z ofiarami gigantycznych pożarów, jakie pustoszą ten południowoamerykański kraj

Abp Fernando Natalio Chomalí Garib zaapelował o natychmiastową pomoc dla poszkodowanych rodzin, które w pożarach straciły dobytek i miejsca pracy. Ponad pół tysiąca domów spłonęło. Kataklizm zniszczył również ponad 40 tys. hektarów lasów. Jeszcze dziś wybuchło kolejne ognisko zapalne na południe od stolicy kraju. W walce z ogniem zginęło siedmiu strażaków, a kilku kolejnych w szpitalach walczy o życie. W rejonie zagrożonym konieczna była ewakuacja placówek kościelnych, w tym domu starców.

Arcybiskup Concepción wezwał Chilijczyków, by nie pozostawali obojętni wobec cierpienia rodaków. Kościelne służby charytatywne rozpoczęły już transporty żywności, wody, ubrań i najpotrzebniejszych sprzętów. Bardzo sprawnie układa się współpraca strony kościelnej z rządową – podkreślił abp Chomalí. W jego przekonaniu obecna sytuacja jest dobrym sprawdzianem jakości życia społecznego w Chile. Kryterium tego testu jest zdolność do solidarności z cierpiącymi. Gaszenie pożarów utrudnia wysoka temperatura i silne wiatry.

O podłożenie ognia minister spraw wewnętrznych Chile oskarżył Indian z plemienia Mapuchy. Przypomniał, że ich ruch prowadzi spory o ziemię z firmami zarządzającymi lasami. Prezydent Chile zapowiedział, że wobec odpowiedzialnych za podłożenie ognia i sprowokowanie gigantycznych pożarów będzie stosowane prawo antyterrorystyczne, które przyspieszy ukaranie winnych. Przedstawiciele Indian zaprzeczyli rządowym oskarżeniom i zażądali przedstawienia dowodów

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama