Nowy numer 24/2021 Archiwum

Iran ignoruje zobowiązania międzynarodowe

Sekretarz stanu USA Hillary Clintion oznajmiła we wtorek, że Iran jawnie ignoruje swe zobowiązania międzynarodowe i wezwała go, by natychmiast przerwał wzbogacanie uranu. Oceniła, że produkcja przez Iran wzbogaconego uranu w ośrodku Fordo nie ma uzasadnienia.

"Wzywamy Iran, by natychmiast przerwał wzbogacanie uranu i by przestrzegał swych zobowiązań międzynarodowych w sferze nuklearnej" - oświadczyła Clinton w komunikacie. Oznajmiła, że Teheran łamie te zobowiązania i demonstruje "jawne ignorowanie swych zobowiązań międzynarodowych".

Iran potwierdził w poniedziałek rozpoczęcie wzbogacania uranu w swym podziemnym kompleksie nuklearnym Fordo. Również źródła w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) poinformowały, że Iran rozpoczął produkcję wzbogaconego do 20 proc. uranu w tych zakładach.

Clinton oceniła ten krok jako niepokojący, ponieważ - jak dodała - Iran pierwotnie próbował ukryć zakłady w Fordo przed MAEA.

Sekretarz stanu USA oświadczyła też we wtorkowym komunikacie, że nie ma przekonującego uzasadnienia dla produkcji uranu wzbogaconego do 20 proc., i że ten krok zbliża Iran ku możliwości pozyskania broni jądrowej.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy twierdzą, iż Iran zmierza do uzyskania zdolności produkowania broni jądrowej. Teheran utrzymuje natomiast, że chce wytwarzać wyłącznie paliwo dla elektrowni atomowych oraz radioizotopy do użytku medycznego. (PAP)

awl/

10553161 10553230 arch.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama