Nowy numer 43/2020 Archiwum

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu

Jak poinformowały w poniedziałek źródła dyplomatyczne, Iran rozpoczął wzbogacanie uranu w schowanym głęboko wewnątrz góry bunkrze, co prawdopodobnie nasili jego spór z mocarstwami zachodnimi, podejrzewającymi Teheran o chęć uzyskania broni atomowej.

Według dyplomatów, zakład wzbogacania uranu do 20-procentowej zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 rozpoczął funkcjonowanie w podziemnym kompleksie Fordo w pobliżu świętego miasta szyitów Kum w północnym Iranie.

"Tak, rozpoczęli" - odpowiedział akredytowany w Wiedniu dyplomata na pytanie o to, czy Irańczycy podjęli wzbogacanie uranu w Fordo.

Iran od miesięcy utrzymywał, że przygotowuje przeniesienie produkcji uranu wysoko wzbogaconego do Fordo ze swych głównych zakładów wzbogacania w Natanz, czemu miał towarzyszyć znaczny wzrost wydajności.

Decyzja Teheranu, by uruchomić podziemny kompleks nuklearny - zapewniający lepszą ochronę przed jakimikolwiek ewentualnymi nieprzyjacielskimi atakami - może utrudnić dyplomatyczne wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania wieloletniego konfliktu wokół irańskiego programu atomowego.

Od przedstawicielstwa Iranu przy mającej swą siedzibę w Wiedniu ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) nie udało się na razie uzyskać komentarza na ten temat.

Cytowany w niedzielę przez irańską prasę szef tamtejszej Organizacji Energii Atomowej Ferejdun Abbasi-Dawani poinformował, że Iran w "bliskiej przyszłości" rozpocznie wzbogacanie uranu w Fordo.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy twierdzą, iż Iran zmierza do uzyskania zdolności produkowania broni jądrowej. Teheran utrzymuje natomiast, że chce wytwarzać wyłącznie paliwo dla elektrowni atomowych oraz radioizotopy do użytku medycznego.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama