Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ponad 27 mln zł zebrano przed godz. 22

XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiega spokojnie; do godz. 22.30 w całym kraju doszło do 43 incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP - poinformowała w niedzielę po godz. 20 Komenda Główna Policji.

"Były to głównie kradzieże puszek a także oszustwa polegające na tym, że nieuprawnione osoby zbierały pieniądze posługując się sfałszowanymi identyfikatorami" - powiedział PAP nadkom. Piotr Bieniak z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

W Łodzi zatrzymano 30-latka, który zbierał pieniądze do puszki z ubiegłorocznego Finału WOŚP i posługiwał się identyfikatorem wystawionym na inne nazwisko. O nietrzeźwym mężczyźnie zbierającym pieniądze do puszki w ramach WOŚP przed sklepem przy ul. Bandurskiego zaalarmowali straż miejską przechodnie. 30-latek został przekazany policji.

Łódzka policja zatrzymała także 23-latka z Łęczycy, który podszywając się pod policjanta, próbował ukraść puszkę wolontariuszowi WOŚP. Mężczyzna miał przy sobie przerobiony pistolet gazowy. Do incydentu doszło wieczorem na rynku Manufaktury, gdzie odbywa się łódzki finał WOŚP.

W Krakowie policjanci zatrzymali 14- i 15-latkę, które otworzyły dwie puszki WOŚP. Dziewczyny tłumaczyły, że chciały sprawdzić ile uzbierały i czy muszą dalej kwestować. Policję wezwał ochroniarz ze sklepu w galerii handlowej, który zauważył, że nastolatki otworzyły puszki w przebieralni.

W Chorzowie nieznani sprawcy wyrwali 13-latkowi puszkę z pieniędzmi i uciekli. W Nowym Targu z kolei kwestujący mężczyzna miał około 3 promili alkoholu w organizmie.

Nad bezpieczeństwem wolontariuszy uczestniczących w XX Finale WOŚP czuwa kilkanaście tysięcy policjantów. Funkcjonariusze kontrolują m.in. czy zbiórki pieniędzy prowadzą osoby do tego uprawnione.

Rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski zaapelował w rozmowie z PAP, aby wolontariusze kwestując, pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. "Unikajmy miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy przejściowe, parki i skwery, zwłaszcza po zmierzchu; nie zbierajmy datków w pojedynkę" - przestrzegał rzecznik.

Podczas 19. Finału WOŚP w całym kraju doszło do 65 incydentów - w większości były to kradzieże puszek z pieniędzmi, ale też rozboje i oszustwa.

W tym roku 120 tys. wolontariuszy w całej Polsce oraz za granicą, zbiera pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Podczas ubiegłorocznego finału WOŚP zebrała ponad 47 mln zł.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama