GN 24/2018 Archiwum

Egipt: Wybory - wygrywają partie islamskie

Wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych w Egipcie zostaną ogłoszone w piątek, a nie w czwartek, jak zapowiadano wcześniej - podała w czwartek agencja Reuters. Wg sędziów nadzorujących przebieg głosowania, w pierwszej turze wygrywają partie islamskie.

Ogłoszenie wyników opóźnia się, ponieważ w niektórych okręgach nie zakończono jeszcze liczenia głosów - podał przedstawiciel komisji wyborczej, cytowany przez Reutera.

W pierwszej turze, po przeliczeniu większości głosów, wygrywają ugrupowania islamskie, w tym Bractwo Muzułmańskie. Jeśli ta tendencja utrzyma się we wszystkich etapach wyborów, koalicja ugrupowań islamskich będzie miała większość w parlamencie - ocenili w czwartek sędziowie nadzorujący przebieg głosowania.

W poniedziałek w Egipcie rozpoczęły się kilkumiesięczne wybory parlamentarne - pierwsze od obalenia w lutym br. prezydenta Hosniego Mubaraka.

Kilka partii politycznych twierdzi, że w pierwszym dniu wyborów doszło do kupowania głosów. Także rządząca krajem Najwyższa Rada Wojskowa poinformowała, że w pierwszych godzinach głosowania stwierdzono nieprawidłowości, m.in. łamanie ciszy wyborczej.

Wybory do Zgromadzenia Ludowego, w których do głosowania uprawnionych jest 40 mln obywateli, potrwają do 10 stycznia 2012 r. 27 gubernatorstw (muhafaz) Egiptu podzielono na trzy grupy, w których stopniowo będą odbywały się po dwie tury wyborów. Wyniki mają być ogłoszone 13 stycznia 2012 r. Od 29 stycznia do 11 marca 2012 r. Egipcjanie będą wybierać senatorów, którzy zasiądą w Radzie Konsultatywnej (Szurze), czyli doradczym organie ustawodawczym. Przyszły parlament powoła 100-osobową komisję, której zadaniem będzie opracowanie nowej konstytucji.

 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama