Nowy numer 38/2023 Archiwum

Najlepsi operatorzy filmowi w Bydgoszczy

W dniach 26 listopada - 3 grudnia 2011 Bydgoszcz zamieni się w stolicę światowego kina. Podczas 19. Festiwalu Plus Camerimage operatorzy z całego świata powalczą o nagrody za najlepsze zdjęcia.

Filmy rywalizują ze sobą w 9 konkursach: głównym, etiud studenckich, pełnometrażowych i krótkometrażowych filmów dokumentalnych, filmów polskich, wideoklipów, spotów reklamowych a od zeszłego roku również w kategorii debiutów reżyserskich i operatorskich.

W konkursie głównym znalazły się m.in.: „Coriolanus” w reżyserii  Ralpha Fiennesa,  “Melancholia” Larsa von Triera. „Młyn i krzyż” Lecha J. Majewskiego, „Róża”  Wojciecha Smarzowskiego, „Szpieg”  Tomasa Alfredsona i „W ciemności” Agnieszki Holland.

Ciekawe propozycje filmowe znalazły się również w sekcjach pozakonkursowych. Publiczność festiwalu będzie miała okazję zobaczyć retrospektywy filmów ze zdjęciami Alberta Mayslesa, Johna Seale'a i  obrazy niezależnego amerykańskiego filmowca Hala Hartley'a. Organizatorzy przygotowali również przegląd kina niemieckiego, panoramę europejską i specjalne pokazy dokumentów i filmów fabularnych.

Festiwal Plus Camerimage to również warsztaty i seminaria, prezentacja, spotkania i specjalne konsultacje dla młodych filmowców, które poprowadzą profesjonaliści i najwybitniejsi twórcy kina z całego świata. Podczas Plus Camerimage Market wiodące światowe firmy technologiczne z branży filmowej zaprezentują nowy sprzęt, który można będzie wypróbować. Jednym z wydarzeń 19. edycji imprezy będą także obchody 10-lecia Szkoły Wajdy.

 

« 1 »

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Quantcast