Boży pośpiech

PLUS Pośpiech jest potrzebny przy łapaniu pcheł – studzi zapał znane porzekadło. „Młyny Boże mielą powoli” – mówią nieraz księża, uzasadniając niespieszne załatwianie w Kościele wielu spraw.

KOŚCIÓŁ ks. Artur Stopka

|

03.01.2008 14:14 GN 52/2007

dodane 03.01.2008 14:14

Są jednak w Kościele sprawy, w których panuje powszechne przekonanie, że warto się pospieszyć. Do takich z pewnością można zaliczyć działania zmierzające do normalizacji sytuacji Kościoła katolickiego w Chinachi w Rosji lub starania, których celem jest przywrócenie do jedności tzw. lefebrystów.

Jest jednak sprawa, w której w roku 2007 nastąpiło zakończenie. To proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny sługi Bożego Jana Pawła II. W drugą rocznicę jego odejścia do domu Ojca w Rzymie uroczyście ogłoszono zakończenie pierwszego, diecezjalnego etapu procesu, którego finałem ma być ogłoszenie świętości Papieża Polaka.

Kto uważnie oglądał uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II, być może zauważył szczególny błysk oczu i wyraźny uśmiech aprobaty na twarzy przewodniczącego liturgii kard. Josepha Ratzingera, gdy tłum zaczął wołać „Santo subito!”. Ten głęboko przywiązany do tradycji kościelny hierarcha, który kilkanaście dni później został następcą Jana Pawła II, dobrze wiedział, co to wołanie oznacza.

Dlatego, choć nie czyni nacisków ku przyspieszeniu procesu beatyfikacyjnego, to jednak widać wyraźnie, że jego sprawny przebieg sprawia mu wyraźną radość. Bo oficjalne ogłoszenie przez Kościół świętości Jana Pawła II będzie nie tylko potwierdzeniem przekonania, które żywią miliony ludzi na ziemi. Będzie również świadectwem, że w tak pełnych pośpiechu czasach, jak nasze, Kościół nie zostaje w tyle.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

KOŚCIÓŁ ks. Artur Stopka