Do archeologicznego odkrycia doszło w Bacoli, u wybrzeży portu antycznego Misenum. Naukowcy podejrzewają, że willa mogła należeć do Pliniusza Starszego.
Rezydencja została zbudowana w tzw. układzie sieciowym – z tufowych sześcianów ułożonych pod kątem 45 stopni. Rozciągała się aż do plaży i sięgała dna morskiego, miała dziesiątki dużych pomieszczeń.
Prace rekultywacyjne tego terenu, związane z budową nowego parku miejskiego, ruszyły w 2021 roku. Podczas usuwania warstw ziemi i piasku zmieszanych z gruzem po zburzeniu nielegalnego plażowiska udało się dokładnie oczyścić korony murów i odsłonić szczegóły faz budowy i układ pomieszczeń.
„Niesprawdzona jest jeszcze hipoteza, że rezydencja prefekta floty znajdowała się na Punta Sarparella. Opiera się ona na tym, że to miejsce, ze względu na swoje położenie, zapewniało optymalną widoczność całego basenu portowego oraz szeroki widok na całą Zatokę Neapolitańską” – pisze „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki. „Być może był to cypel, z którego Pliniusz Starszy widział erupcję Wezuwiusza w 79 r., a następnie wypłynął do Stabiów, aby ratować mieszkańców różnych nadmorskich miast przed skutkami wybuchu, znajdując tam własną śmierć”.
„Avvenire” przypomina, że o tym, iż na tym terenie zachowały się antyczne budowle, wiadomo było już z niektórych zdjęć historycznych z początku XX w. oraz z kwerendy opublikowanej w 1979 r. przez parę naukowców Boriello-D’Ambrosio. Ich dzieło „Baiae-Misenum” do dziś jest podstawą rekonstrukcji map archeologicznych Bacoli. „Podobnie jak mury w układzie sieciowym są nadal widoczne wzdłuż plaży Sarparella” – dodaje dziennik.
Naukowcy podkreślają jednak, że niezwykłość odkrycia polega na tym, iż dotychczas nie było wzmianek na temat rzymskiej logistyki na tym terenie. „Odkryte zabudowania z widokiem na rzymski port i znajdujące się w pobliżu teatru Misenum wnoszą kluczowy element do zrozumienia starożytnej osady” – zaznacza „Avvenire”.
Teren został ogrodzony, by zachować go do dalszych, szeroko zakrojonych wykopalisk.
baja /Avvenire