Po modlitwie Regina Coeli w Watykanie papież Franciszek zapewnił o swojej modlitwie za górników, którzy stracili życie w wypadkach w kopalni Pniówek i Zofiówka.
Przed niedzielną modlitwą Regina Coeli papież nawiązał do czytanego w II niedzielę wielkanocną fragmentu Ewangelii o ukazaniu się zmartwychwstałego Jezusa apostołowi Tomaszowi (J 20, 19-29). Podkreślił, że reprezentuje on także wszystkich przeżywających trudności w wierze. Zaznaczył, że nie powinno to być dla nas powodem do wstydu i nie należy bać się kryzysów życia i wiary. Często sprawiają one, że stajemy się pokorni, pomagają uznać, że jesteśmy potrzebującymi, doświadczyć na nowo miłości Jezusa. „Lepsza jest wiara niedoskonała, lecz pokorna, która zawsze powraca do Jezusa, niż wiara mocna, lecz zarozumiała, która czyni nas pysznymi i aroganckimi” – stwierdził Franciszek.
Papież wskazał także na postawę Jezusa, który nie jest nami znużony, nie boi się naszych kryzysów i słabości, zawsze powraca, i to nie z mocnymi znakami, które sprawiłyby, że czulibyśmy się mali i nieadekwatni, lecz ze swoimi ranami, znakami Jego miłości, która poślubiła nasze słabości.
„Zwłaszcza, gdy przeżywamy znużenie lub chwile kryzysu, Jezus Zmartwychwstały pragnie powrócić, aby być z nami. Czeka tylko, aż będziemy Go szukać, wzywać, a nawet tak jak Tomasz protestować, przynosząc Mu nasze potrzeby i nasze niedowiarstwo. Powraca, ponieważ jest cierpliwy i miłosierny. Przychodzi, aby otworzyć wieczerniki naszych lęków i niewiary, bo zawsze chce nam dać kolejną szansę” – powiedział Ojciec Święty. Zachęcił, abyśmy zawsze przeżywając trudności powracali do Jezusa i Jego przebaczenia. „W ten sposób staniemy się również zdolni do współczucia, do podejścia do ran innych osób bez rygoryzmu i uprzedzeń” – powiedział Franciszek przed odmówieniem modlitwy Regina Coeli i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.
Papież przypomniał o Wielkanocy, która jest dziś obchodzona według kalendarza juliańskiego i przekazał najlepsze życzenia wszystkim Kościołom wschodnim.
Następnie Franciszek przypomniał o toczącej się od dwóch miesięcy wojnie na Ukrainie i podkreślił, że jest ona jeszcze bardziej agresywna i gwałtowna niż w ostatnich tygodniach. Ponowił swoją prośbę o rozejm w czasie obchodów Wielkanocy sprzed kilku dni i poprosił o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie. „Pokój jest możliwy” – zaznaczył Ojciec Święty.
"Pozdrawiam was wszystkich, rzymian i pielgrzymów, którzy przybyliście z Włoch i z wielu innych krajów. W szczególności pozdrawiam Polaków, myśląc o ich rodakach, którzy obchodzą „Dzień Dobra”, promowany przez Caritas, a także o ofiarach wypadków w kopalniach - wspomniał papież.
Pozdrowił także uczestników “Marszu dla pokoju” Perugia-Asyż, który odbywa się dziś we Włoszech.