• nieta
    01.09.2015 17:37

    Zaryzykuję mówiąc, że temat jest na topie.

    Akurat od jakiegoś czasu miałam myśli w tym temacie. Dlaczego?
    Najpierw zacznę od dawniejszych "niesmaków", kiedy widzę w szklanych trumnach wystawione zwłoki świętych. Mam obrzydzenie, że naruszane są granice konkretnej osoby, czyli nie wiemy czy ona by sobie tego życzyła.Poza tym miejsce martwego ciała jest w ziemi.
    Następnie przyszła refleksja w trakcie info, w którym maszyna spychająca ziemię, pod zabudowę obiektu , miażdżyła kości , które wystawały z piachu, dawnego cmentarza.

    Tak więc w naszej kulturze najlepiej byłoby jak zwyczajem, zostać zakopanym do ziemi i czekać na Zmartwychwstanie.

    Jest jednak rozdzielność duszy od ciała.Mt 10, 28-33

    28 Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle. 29 Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież żaden z nich bez woli Ojca waszego nie spadnie na ziemię. 30 U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. 31 Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.
    32 15 Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. 33 Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie.


    Wnioskuję, że wszelkie manipulacje na ciele ludzkim żywym czy już po śmierci, są jak dla mnie, dopuszczeniem do przekroczenia granic, jakie przez naturę dał nam Stworzyciel.

    Żniwo tych fiksacji zbieramy zarówno w poglądach jak i kompletnym braku szacunku wobec żywego i nieżywego ciała. Straszne to!

    Życzę rozwagi.
    • Tomek
      02.09.2015 16:11
      Można zadać pytanie, jaki jest cel wystawiania ciał świętych na pokaz. Jeśli ten cel jest zbieżny z celem życia świętych, to można domniemywać, że by sobie tego życzyli.
      doceń 0
  • Atimeres
    02.09.2015 10:23
    "W starożytności pogańskiej dominowały raczej kultury kremacyjne"
    Nie na pewno! Kremacje w dziejach ludzkości pojawiły się dość późno. W Europie - w kręgu archeologicznej kultury pól popielnicowych, w kulturze pilińskiej (w Kotlinie Karpackiej), około 1500 lat przed Chr.
    Wcześniej, co najmniej od epoki ostatniego zlodowacenia (około 10 tysięcy lat temu)znamy pochówki cielesne, i to pochówki ze śladami czci. Na ziemiach polskich, np. w Janisławicach, woj. Łódzkie, odkryto grób z ok. 5000 lat przed Chr. Zmarły pochowany prawie w pozycji siedzącej, z twarzą chyba na wschód (ku wschodzącemu Słońcu) z bogatym wyposażeniem prestiżowych przedmiotów.
    Podobne grobu znaleziono z późniejszych kultur archeologicznych, np. kultury pucharów lejkowatych (od 4300 przed Chr), kultury amfor kulistych (3400 przed Chr), kultury ceramiki sznurowej (około 3000 lat przed Chr.), gdzie genetyka wykrywa genetyczne grupy mutacji charakterystycznych dla Praindoeuropejczyków i przyszłych Słowian. Tu naprawdę możemy podziwiać znaki religijnych obrzędów, ofiar i czci dla zmarłych.
    • Atimeres
      02.09.2015 10:41
      Tu jest link do informacji o grobie janisławickim z około 5000 lat przed Chr. Liczne zdjęcia i rekonstrukcja pochówku.
      http://www.czlowiekzjanislawic.pl/historia-pewnego-odkrycia.php
      • Utu
        02.09.2015 14:50
        Dzięki za link. Nie napiszę co mnie trafia, jak widzę, że takie niesamowite odkrycia są w Polsce tak poniewierane i zaniedbywane. W cywilizowanych krajach byłyby podstawą stworzenia osobnego muzeum, a u nas nie ma komu zgromadzić znaleziska w jednym miejscu i wyeksponować. Podobnie jest np. z Jaskinią Obłazową. Mało kto o tym wie, mało kto słyszał, prawie nikt nie widział. Żadnych ciekawych opracowań ( w tym audiowizualnych) mimo tak spektakularnych odkryć. Lepiej zmarnować 100 mln złotych na referendum, o którym z góry wiadomo, że nie ma żadnego sensu.
        doceń 1
        0
  • Krzysiek
    03.09.2015 13:17
    >>W Pradze około 90 proc. prochów nie jest odbieranych, w Kopenhadze – 70-80 proc.<<

    Archeolodzy za kryterium rozróżniające zwierzę od człowieka uznają STOSUNEK do zmarłego członka plemienia.

    Gdzie był pochówek, tam uznają, że był to człowiek.

    Rewolucjoniści francuscy (Ci od Liberté, égalité, fraternité - Wolność, równość, braterstwo) zapoczątkowali przeróbkę ludzkich zwłok na mydło - no i się zaczęło.

    doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.