Dlaczego boimy się gniewu Bożego? Czy gniewający się Bóg może być dobry? Czym różni się gniew Boga od gniewu człowieka? Siostra dr hab. Joanna Nowińska przestrzega przed interpretowaniem Biblii, które może nas doprowadzić do tworzenia fałszywego obrazu Boga.
Gniew jest emocją, przekonuje dzisiejsza psychologia, zgodnie z którą nie można ani gniewu oceniać moralnie, ani tłumić. Mimo to boimy się, a wybuch gniewu jest czymś, co oceniamy negatywnie, czego – jeśli dotyczy nas samych – zazwyczaj się wstydzimy. Nasze ludzkie doświadczenia przenosimy na Boga. Rozgniewany Bóg napawa lękiem, trudniej też nam uwierzyć, że taki Bóg jest dla nas zawsze dobry i pełen łaski.
– Bóg nie gniewa się tak jak człowiek – wyjaśnia siostra dr hab. Joanna Nowińska. – Konieczne jest sprawdzenie, co w Biblii kryje się pod określeniami, które w dzisiejszych tłumaczeniach znajdujemy jako gniew. Oprócz poszukiwań językowych warto też uważać na antropomorfizmy, na sytuacje, kiedy cechy człowieka przenosimy na wyobrażenie Boga. Dezaprobata to zdaniem biblistki najlepszy termin, jakim możemy zastąpić słowo gniew.
Więcej w podcaście.
Dominika Szczawińska