Czy mozaiki autorstwa słoweńskiego jezuity o. Marko Rupnika znikną z fasady bazyliki Różańcowej w sanktuarium Matki Bożej w Lourdes? Pomóc podjąć decyzję w tej sprawie ma specjalna komisja, o której powstaniu poinformował ordynariusz diecezji Tarbes i Lourdes, bp Jean-Marc Micas.
Przypomniał, że w 2008 roku, z okazji 150. rocznicy objawień Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous, fasadę bazyliki pokryły mozaiki przedstawiające różańcowe tajemnice światła. Zamówiono je w atelier znanego twórcy, o. Marko Rupnik. Obecnie jest on oskarżany o molestowanie seksualne osób dorosłych, za co został ukarany zarówno przez swe władze zakonne, jak i przez Stolicę Apostolską. Stawia to pytanie o status jego dzieł i ich przyszłość, zauważa bp Micas.
Szczególnie dotyczy to sanktuarium w Lourdes, dokąd pielgrzymi przybywają do Maryi Niepokalanie Poczętej w poszukiwaniu pocieszenia i uzdrowienia. „Nie możemy ignorować tego, że ich cierpienie jest wielkie, gdy w tym samym miejscu są mozaiki o. Rupnika” – stwierdza hierarcha.
Dlatego 27 marca razem z rektorem sanktuarium, ks. Michelem Daubanesem, spotkał się z radą doradczą przy sanktuarium. Na spotkaniu postanowiono o powołaniu „grupy refleksji”, która ma pomóc biskupowi w podjęciu decyzji o przyszłości mozaik. Grupa rozpocznie pracę w kwietniu, a w jej skład, oprócz biskupa i rektora, wejdą: przynajmniej jedna ofiara wykorzystywania seksualnego, specjalista z historii sztuki i psychoterapeuta.