Skrzynka pytań

Cykl: Filary wiary Cykl „Filary wiary”, poświęcony najważniejszym prawdom wiary zapisanym w Składzie Apostolskim, sprowokował naszych Czytelników do zadawania pytań. Na naszych łamach kontynuujemy rozmowę o prawdach wiary. Święta to dobry czas, by porozmyślać o Bogu, o Jego i naszych sprawach.

Uczono mnie, że wiara jest łaską Bożą, daną nam bez naszej zasługi, ale też, że niektórzy ludzie są bez własnej winy tej łaski pozbawieni. Jak w kontekście tej nauki rozumieć słowa Ewangelii św. Jana: „Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu, a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w Imię Jednorodzonego Syna Bożego (J 3,18). Czy Bóg potępi człowieka, który jest pozbawiony łaski wiary, mimo że jest prawym człowiekiem. Czy sama wiara jest do zbawienia wystarczająca?

Jest w tym pytaniu kilka kwestii. Spróbujmy wyjaśnić je po kolei:

Wiara jest łaską. Jezus mówi: „Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli mu to nie zostało dane przez Ojca” (J 6,65). Św. Paweł uczy: „Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga” (Ef 2,8). Każdy Boży dar, a więc także łaska wiary, ma charakter niezasłużony, darmowy. Jednocześnie wiara jest również czynem człowieka, jego decyzją i postawą. To człowiek okazuje Bogu zaufanie, uznaje za prawdę Jego słowa, idzie za nimi. Mamy tu do czynienia z trudnym zagadnieniem, które zaprzątało umysły najtęższych teologicznych głów: jak pogodzić działanie łaski Bożej i wolności człowieka. Wiara to przymierze między nierównymi partnerami. Po jednej stronie jest Bóg, a po drugiej – człowiek. Jak mówi przysłowie: w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało na raz. Bóg chce zawsze, a człowiek – nie zawsze. Boże „chcę” jest potężniejsze (dlatego, że jest Bogiem), ludzkie „chcę” jest niedoskonałe, kruche. W tym sensie wiara jest bardziej dziełem łaski Bożej niż wolności człowieka. Ale to nie znaczy, że Bóg pozbawia nas wolności, która wszak także jest darem Bożym. Prawda, że wiara jest łaską, chroni nas przed pychą.

Bogu zależy na naszym zbawieniu, dlatego na różne sposoby wychodzi nam naprzeciw, wzywa, szuka. Przez ludzi, wydarzenia, Kościół, sakramenty, słowo Boże, a także przez wewnętrzne natchnienia. Do każdego Pan Bóg dociera inaczej. „Bóg pragnie, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy” – czytamy w Biblii (1 Tm 2,4). Kościół zawsze odrzucał pogląd, że niektórzy ludzie są pozbawieni łaski, czyli praktycznie przeznaczeni do potępienia. To byłoby sprzeczne z prawdą o Bogu, który jest miłością. Oczywiście wielu ludzi nie wierzy w Boga. Nie można jednak o nich wyrokować, że są całkowicie pozbawieni łaski wiary. Patrząc z boku na życie innych ludzi, nie znamy nigdy do końca historii ich wiary czy niewiary. Pewne jest jedno, że Bóg chce ich zbawienia i okazuje im łaskę w takim stopniu, aby do zbawienia doszli. Sobór Watykański II uczy: „Nie odmawia też Opatrzność Boża koniecznej do zbawienia pomocy takim, którzy bez własnej winy w ogóle nie doszli jeszcze do wyraźnego poznania Boga, a usiłują, nie bez łaski Bożej, wieść uczciwe życie. Cokolwiek bowiem znajduje się w nich z dobra i prawdy, Kościół traktuje to jako przygotowanie do Ewangelii i jako dane im przez Tego, który człowieka oświeca, aby ostatecznie posiadł życie” (Konstytucja dogmatyczna o Kościele, p.16).

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Tomasz Jaklewicz religia@goscniedzielny.pl