Ewangelizacja środowisk wiejskich, wykorzystanie ich potencjału, wymiana doświadczeń - będą treścią III Kongresu Nowej Ewangelizacji, który jutro wieczorem rozpocznie się w Skrzatuszu k. Piły. Weźmie w nim udział 330 osób z całej Polski, które są już zaangażowane w nową ewangelizację lub zainteresowane tą tematyką.
W gronie uczestników III Kongresu, który odbywać się będzie pod hasłem "Skarb w roli" oprócz świeckich uczestniczyć będzie 55 księży i 38 kleryków oraz 61 sióstr zakonnych. - To odzwierciedla sytuację Kościoła w Polsce, gdzie w nową ewangelizację angażuje się bardzo wiele osób świeckich, a nie tylko Kościół hierarchiczny czy instytucjonalny - podkreśliła w rozmowie z KAI rzeczniczka kongresu Monika Przybysz. Jej zdaniem, budzi to ogromną nadzieję, bo osoby te będą impulsem do działania w swoich środowiskach.
O ile w poprzednich dwóch kongresach uczestniczyło ok. tysiąca osób, w tym roku będzie ich znacznie mniej. - Wiele środowisk mówiło nam, że temat ewangelizacji środowisk wiejskich jest trudny, albo że specjalizują się raczej w ewangelizacji miast. Staraliśmy się przekonać ich, że prędzej czy później ten temat, także nas mieszkających w dużych miastach, będzie dotyczyć i warto poznać religijność i wiarę osób mieszkających na wsi, żeby móc naprawdę dobrze prowadzić duszpasterstwo, także wtedy, gdy te osoby znajdą się w miastach - mówiła Przybysz.
Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji bp Grzegorz Ryś podczas konferencji prasowej zapowiadającej kongres zwrócił uwagę, że prawie nikt w Polsce nie zajmuje się ewangelizacją środowisk wiejskich nazywanych nawet "środowiskami pozamiejskimi", pozbawiając ich niejako własnej tożsamości, choć jest to środowisko ciekawe i bogate w doświadczenia. Tymczasem papież Franciszek apelował, by duchowość ludową uznać za mocne narzędzie ewangelizacyjne, którego nie należy się bać, a poddać jej mocy. Zwrócił uwagę, że specyfika poszczególnych regionów kraju jest zróżnicowana, należy ją "przeczytać" i proponować nowe rozwiązania. Wspólnoty wiernych, mieszkających na wsi mają określony charakter i tradycje, ale jeśli zaproponuje się nowe formy, np. Kurs Alfa, są one dobrze przyjmowane i funkcjonują - mówił bp Ryś.
Wyjaśnił też, że kongres odbędzie się w Skrzatuszu w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, gdyż tu systematycznie realizuje się program ewangelizacji wsi. W czasie trwania Kongresu będzie podejmowana ewangelizacja w dwunastu okolicznych wioskach. Skrzatusz jest sanktuarium maryjnym, w którym odbywają się spotkania ewangelizacyjne młodych, w których uczestniczy bp Edward Dajczak - przypomniał bp Ryś.
III Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się pod hasłem "Skarb w roli" w dniach 28-31 maja w Skrzatuszu. Wezmą w nim także udział prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Wiesław Śmigiel i bp Grzegorz Ryś. Organizatorem Kongresu jest Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz Fundacja "Porta Fidei", zaś gospodarzem jest biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.